Керівництво України не буде запрошено до участі в основних обговореннях на майбутньому саміті НАТО у червні. Фактично це є відходом від традиції, встановленої після початку повномасштабного вторгнення РФ. Більшість європейських лідерів очікували проведення сесії між членами НАТО та президентом України Володимиром Зеленським на саміті. Втім, бажання догодити президентові США Дональду Трампу та “забезпечити його посмішку на спільному фото”, ймовірно, взяло гору.
Про те, що Зеленського не запрошуватимуть на саміт НАТО, повідомили в Euractiv з посиланням на внутрішні джерела. Зазначається, що у нинішньому порядку денному саміту передбачена лише одна сесія, у якій братимуть участь лише представники 32 країн-членів НАТО.
Італійське інформаційне агентство ANSA та нідерландське видання NOS також повідомили про виключення України з порядку денного, посилаючись на власні анонімні джерела. За словами одного з поінформованих осіб, Білий дім висловив застереження щодо виділення окремого пункту порядку денного для українського президента.
Зеленський брав участь у трьох попередніх щорічних самітах НАТО. У 2022 році він долучився дистанційно в Мадриді, а у 2023 році у Вільнюсі та у 2024 у Вашингтоні — особисто.
Минулого року зустріч лідерів включала сесію у форматі Ради Україна-НАТО, що відбулася після місяців обговорень щодо прагнень України щодо членства в Альянсі.
Двоє осіб зазначили, що мета цьогорічного саміту — продемонструвати єдність у межах Альянсу. Запрошення України могло б створити напруження, особливо з огляду на Трампа, який намагається ініціювати мирні переговори з Росією і рішуче виступає проти вступу України до НАТО у найближчому майбутньому. За їх словами, запрошення Зеленського до повноформатної дискусії може лише підкреслити ці суперечності. Крім того, одна особа додала, що до червневого саміту дуже малоймовірно, що буде досягнуто будь-якого прогресу щодо вступу України до НАТО.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте відмовився коментувати, чи буде запрошено Україну, заявивши журналістам в Анталії в четвер лише, що порядок денний “ще обговорюється”.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп, чия країна приймає червневий саміт, зазначив, що саме Рютте відповідає за розсилку запрошень.
“Україна братиме участь у тій чи іншій формі”, — прокоментувала четверта особа. За словами цієї особи, українську делегацію, ймовірно, запросять до участі в соціальних заходах навколо саміту на одному рівні з іншими партнерами Альянсу, включаючи неформальну вечерю лідерів, яка традиційно відкриває саміт.
Участь у таких заходах зазвичай беруть постійні партнери, як-от Австралія, Боснія і Герцеговина, Японія та Південна Корея.
У червні також очікуються супутні зустрічі, включаючи форум оборонної промисловості, високорівневі збори міністрів оборони та закордонних справ НАТО, а також низку публічних подій — конференцій, панелей і нетворкінгу.
Надзвичайні заходи безпеки
Нідерланди значно посилять заходи безпеки під час червневого саміту НАТО в Гаазі. Планється, що тимчасово обмежать одразу і повітряний, і морський простір. Обмеження торкнуться і аеропорту Схіпхол – найбільшого у країні.
На саміті НАТО, який відбудеться 24-26 червня у Гаазі, хочуть бачити президента України Володимира Зеленського. Таку заяву зробив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкам. Водночас від союзників по Альянсу вимагають збільшити підтримку нашої держави.