Президент України Володимир Зеленський переконаний, що “негайне припинення вогню” без твердих гарантій не підходить Україні, оскільки кремлівський правитель Володимир Путін будь-якої миті може знову відновити бойові дії. Єдине, чого боїться Путін – це Америка та єдність світу. Такі заяви Зеленський зробив 8 грудня у Telegram на тлі заклику обраного президентом США Дональда Трампа негайно припинити вогонь, звернений насамперед до Росії.
Зеленський висловив впевненість, що війна не має бути нескінченною, тільки мир має бути постійним та надійним. Тому, щоб гарантувати, що втрат українців і українок більше не буде, треба гарантувати надійність миру й “не заплющувати очі на окупацію”.
“Саме про мир завдяки силі ми говоримо з усіма нашими партнерами – про реальний мир і про кроки та гарантії, які для цього потрібні людям і державі, на яку напала Росія. Це не закінчити просто папірцем і кількома підписами. А припинений вогонь без гарантій може бути розпалений знову в будь-який момент, як Путін це вже робив”, – наголосив голова української держави.
Зеленський заявив, що “Путін – він хворий на війни”. Український лідер нагадав, що глава Кремля почав свою кар’єру жорстокою війною проти Чечні та “постійно розпалює інші війни”.
“Його можна зупинити тільки силою, силою лідерів світу, які можуть стати лідерами миру. Розраховуємо на Америку та увесь світ для зупинки Путіна. Єдине, чого він боїться, – це Америка та єдність світу”, – підсумував Зеленський.
Трамп закликав до миру і заявив про мільйон втрат
Як писав Інформатор, 8 грудня після зустрічі в Парижі з українським лідером Трамп опублікував у соцмережі Truth Social заклик до негайного припинення вогню та початку переговорів. Він наголосив, що зараз – “час діяти для Володимира (Путіна), а Китай може допомогти”, бо Україна вже нібито дала зрозуміти, що готова на угоду з РФ.
Україна, за твердженням Трампа послаблена (як і РФ), втративши нібито 400 000 солдатів і набагато більше мирних жителів. Тож, наголосив він, “Зеленський і Україна хотіли б укласти угоду і припинити божевілля”. Американський політик додав, що “близько 600 000 російських солдатів лежать пораненими або мертвими у війні, яка ніколи не повинна була починатися і може тривати вічно”.
Зеленський також публічно відповів Трампу щодо даних про втрати. Він назвав як втрати РФ, так і вперше з 2022 року – втрати України. Від початку повномасштабної війни Україна втратила 43 тисячі воїнів, заявив президент. За його словами, зафіксовано 370 тисяч випадків надання допомоги пораненим, і це з урахуванням, що в нашій армії приблизно 50 відсотків поранених повертаються у стрій, і фіксуються всі поранення, зокрема легкі й повторні.
Оновлені дані про російські втрати перевищують 750 тисяч військових, наголосив Зеленський. Це 198 тисяч убитих росіян та понад 550 тисяч поранених.
Нагадаємо, за словами соратників Трампа, новий президент США має “план Б” на випадок, якщо Путін не погодиться на мир з Україною. Це може бути повний крах економіки РФ, наслідки якого відчують всі росіяни. Другою частиною плану “Б” Трампа є максимальне нарощування військової допомоги Україні – аж до її подвоєння – та жорстке посилення санкцій.
Зеленський зустрівся з Трампом у Парижі
7 грудня Володимир Зеленський зустрівся у Парижі з Дональдом Трампом. Останній прибув до столиці Франції на відкриття легендарного Нотр-Даму (Собору Паризької Богоматері) у символічному одязі – обраний глава США одягнув синій костюм та жовту краватку. Володимир Зеленський після зустрічі з Трампом заявив, що вона була продуктивною і Трамп налаштований рішуче. На думку Зеленського, мир завдяки силі можливий. Він додав, що цінність зустрічі й у тому, що партнери почули чітку позицію України “не від третіх осіб”.
Сам Трамп заявив напередодні переговорів з Макроном і Зеленським, що “світ трохи зійшов з розуму” і планує обговорити цю проблему. У самому Нотр-Дамі Трамп підійшов привітати Зеленського ще раз. Також, коли наш Президент зайшов у собор, усі аплодували.
Напередодні зустрічі Трампа та Зеленського керівник Офісу президента України Андрій Єрмак відвідав Вашингтон, щоб налагодити контакти з майбутніми представниками адміністрації Дональда Трампа. Його візит включав зустрічі з наближеними до обраного президента США, зокрема Джей Ді Венсом і Кітом Келлогом, який, імовірно, стане спецпредставником по Росії та Україні. Однак ключові пропозиції української сторони були сприйняті скептично.
Єрмак порушив питання повернення до кордонів України станом на 2022 рік і можливого вступу України до НАТО. Проте ці ідеї зустріли прохолодну реакцію від американської сторони. Представники команди Трампа висловили невдоволення наданою інформацією про ситуацію на фронті, яка, на їхню думку, не відповідала реальності.