Напередодні переможниця романтичного телешоу “Холостяк-13”, перекладачка з німецької мови, волонтерка Інна Бєлєнь дала перше велике інтерв’ю теле- та радіоведучому Славі Дьоміну. За добу воно набрало понад 200 тисяч переглядів. В ньому вони обговорили і мовне питання в Україні. Але це обурило головного героя “Холостяк-13”, ветерана війни, громадського діяча, бойфренда Інни Бєлєнь – Олександра Терена. Незадовго до цього він опублікував пост про українську та російську мови.
Терен опублікував фрагмент з інтерв’ю в якому Дьомін та Бєлєнь обговорюють якою мовою в побуті спілкуються українці.
“Я не дуже розумію людей, які прям гонять, от у Саші теж таке є, на російськомовних. Ось візьміть Харків (рідне місто Бєлєнь. – Ред.) – люди під обстрілами закривають збори, залишаються в місті, реально дуже багато чого роблять. Розумію, що за 10 років, можна було б вже перейти на мову. Але я вчилась в школі, в нас були російські книжки”, – сказала Бєлєнь.
Але Слава Дьомін водночас зазначив – він вважає, що треба рахувати три роки повномасштабної, а не з 2014 року. В моменті, Інна погодилась і продовжила свою промову з цього приводу.
Стримувати себе Терен не став. Він публічно звернувся до Слави Дьоміна, а також зізнався – проговорив це з Інною.
“Слава Дьомін, тоді це не сприймалось як війна? Для кого? Для тебе? Хто ще досі не знає, що війна триває вже 11-й рок?! Хто ще досі зневажає загиблих на війні з 2014?! За що вони віддавали своє життя? Щоб зараз казали, що це не рахувалась як війна? Я знав про це інтерв’ю. Але для мене було відкриттям позиція моєї дівчини в цьому моменті. Мені було боляче це дізнатися зараз. Ми вже все обговорили між собою, але я мусив відреагувати і тут для свого читача”, – прокоментував Терен.
Терен згадав про попередні стосунки. Імені називати він не став, як і те, коли саме вони були. Обраниця Олександра була російськомовною та в стосунках зі ним почала переходити на українську мову.
“Але ми часто зіштовхувалися на цьому ґрунті. Для мене мова завжди була символом, частиною того, ким я є. Ми сварилися. Вона не розуміла, чому я реагую так гостро на російські пісні чи чому мене дратують її слова на кшталт “по-русски удобней”. А я не міг пояснити це без гніву. Я відчував, що наша мова – це те, що мене тримає. Це частина мого життя, моєї боротьби. І якщо навіть вдома доводиться це відстоювати, то де тоді я можу бути собою?
Після поранення це стало для мене ще більш очевидним. Війна не лише відбирає, вона змінює тебе. Мова – це більше, ніж просто слова, це символ боротьби, яку ми ведемо щодня”, – зізнався Терен.
Зазначимо, що ветеран війни оприлюднив повідомлення від доньки мовознавиці Ірини Фаріон, громадської діячки Софії Семчишин. Вона подякувала Олександру Терену (Будько) за його позицію.
Що до цього писав Олександр Терен
Напередодні ветеран війни поцікавився в підписників, чи всі люди навколо них вже перейшли на українську. Також він згадав сусідню державу, територію якої використовують для війни.
“Багато хто пам’ятає, як ми колись наслідували шлях Білорусі: говорити рідною мовою вважалося чимось провінційним, а українців у великих містах, особливо в Києві, могли зневажливо назвати “селюками”. По-перше, хочу нагадати: більшість української інтелігенції, яку знищили за любов до мови та ідеї, походила саме з українського села. По-друге, згадаємо білорусів, які майже втратили свою мову в побуті. Сьогодні вони мають Лукашенка і фактично є однією з федерацій Росії. Чи справді ми хочемо продовжувати цей шлях?”, – заявив Терен.
“Прошу не чіпляти до цієї теми військових, які спілкуються російською. Усьому свій час. Є білоруси, які воюють за Україну, і водночас вивчають нашу мову. Але мене жахає, коли я бачу, як до трирічних дітей, народжених під час великої війни, звертаються мовою ворога. Чи зможемо ми перемогти, якщо вирощуємо нові покоління в дусі “какая разніца”, тоді як наш ворог виховує покоління воїнів?
Час лагідної українізації минув давно. Він закінчився ще тоді, коли нас силоміць русифікували століттями. Настав момент чітко сказати: Україна існує лише з українською мовою. Вангуючи закиди, щодо учасниць шоу: я не відповідаю за їхній вибір”, – написав днями Терен.