“Зоряні війни” вже близько: на Заході почали розробку дешевих та ефективних антидронових лазерів

Масоване використання безпілотників під час війни в України призвело до різких змін у вимірі витрат на ведення бойових дій. Нападати із використанням дешевих БПЛА виявилося значно дешевше, ніж тримати оборону проти такої атаки. Тому західні виробники зброї почали інвестувати у розробку дешевих та ефективних засобів знищення безпілотників – одним з яких можуть стати лазери.

Про це пише видання Financial Times. Газета зазначає, що американська компанія RTX, європейська MBDA та британська QinetiQ ведуть розробки антидронової лазерної зброї, використовуючи досвід російсько-української війни, де обидві сторони обмінюються хвилями ударних БПЛА, які часто коштують в десятки раз дешевше ракет, якими їх збивають.

Аналогічна ситуація у Заходу виникла в справі протидії проіранським хуситам у Червоному морі. Хуситські БПЛА вартістю в максимум 1000 доларів США змушені збивати ракетами, які коштують щонайменше кілька мільйонів доларів. Це просто економічно невигідно.

Виходом із ситуації можуть стати лазерні системи. В Британії вже пройшла випробування система DragonFire, яка до 2027 року може опинитися на кораблях Королівського флоту. Лазер дуже дешевий та ефективний: вартість пострілу складає всього 10 фунтів стерлінгів (13 доларів США), а точність дозволяє влучити у монету на кілометровій відстані.

Звісно, така зброя має низку власних обмежень. Головні з них – необхідність бачити ціль, а також потужне джерело живлення лазера. Також важливий момент – задимленість або забрудненість повітря значно знизить ефективність лазерної зброї.

Також експерти ставлять питання щодо вартості розробки таких систем. Адже витрачаються на це мільйони, втім реальна ефективність лазерів у справжніх (а не полігонних) бойових умовах може виявитися, м’яко кажучи, сумнівною. Втім, експерти припускають, що повноцінною заміною системам протиповітряної оборони лазери не стануть – але можуть бути доповненням до них.

Що за зброя система Dragonfire

Dragonfire – британська технологія лазерної зброї спрямованої енергії. Вперше систему представили широкій публіці у 2017 році на конференції Defense and Security Equipment International (DSEI) в Лондоні.

DragonFire працює шляхом фокусування 37 каналів лазерних променів потужністю 1,5 кВт, об’єднаних із дзеркалами для посилення потужності. Створюється ідеальний лазерний промінь, який невидимий і безшумний. 

Зброя невидима і безшумна, оскільки довжина хвилі світла становить близько одного мікрона, невидима для людського ока і близька до інфрачервоного спектра світла. DragonFire здатний знищувати дрони та міномети за лічені секунди, перетворюючи поверхню металу на плазму з температурою 3000°C. І так, він дійсно влучає у монету на відстані в один кілометр.

В Україні нарощується виробництво зброї

З початку повномасштабного вторгнення Україна суттєво наростила виробництво зброї. Влада навіть задумалась над наданням дозволу компаніям-виробникам на експорт надлишків продукції. Це має принести їм до 20 млрд доларів прибутку, що дозволить збільшити внутрішнє виробництво для армії.

Днями в Міноборони оголосили про запуск масштабної ракетної програми України. Вже ведеться робота над балістичними ракетами. Міністр оборони України в кінці вересня 2024 року оголосив про трирічний план виробництва безпілотників, ракет та іншого озброєння. Його вже представили міжнародним партнерам з Британії, США та Франції.

Відомо, що Україна створює мережу секретних підземних заводів для перезапуску збройової промисловості. Частина підприємств повністю прихована під землею, а інші замасковані під різні об’єкти. Персонал проходить ретельну перевірку, щоб унеможливити витік інформації на користь Росії.

А Міністерство цифрової трансформації підрахувало, що у 2024 році виробництво дронів в Україні збільшилось майже у 10 разів порівняно з минулим роком. Якщо у 2023 році збирали лише 300 тисяч одиниць БПЛА, то зараз це число сягнуло 4 млн одиниць.

Джерело