У сучасній медицині ключову роль у боротьбі з інфекціями відіграє своєчасна та точна діагностика. Чим раніше виявлено збудника, тим швидше можна підібрати правильну терапію й уникнути ускладнень. Особливо актуальним це стало з появою нових методів лабораторної діагностики, як-от ПЛР-тести, які дозволяють точно визначити наявність ДНК або РНК вірусу чи бактерії навіть на ранніх стадіях.
ПЛР-тести широко застосовують для виявлення як гострих, так і хронічних інфекцій. Вони допомагають розпізнати приховані або слабко виражені процеси, виявити збудника у складних клінічних випадках та зекономити час, необхідний для призначення ефективного лікування. У багатьох лабораторіях, як-от Ескулаб, можна дізнатися про доступні ПЛР-дослідження та їхні показники.
Переваги швидкої діагностики
Швидке виявлення інфекцій дозволяє лікарям діяти оперативно, що важливо для здоров’я пацієнта:
- Визначення збудника. Завдяки ПЛР-тестуванню можна з високою точністю виявити конкретний вірус або бактерію, навіть якщо захворювання супроводжується стертою симптоматикою.
- Запобігання ускладненням. Чим швидше виявлено інфекцію, тим менший ризик її поширення на інші органи або переходу у хронічну форму.
- Зменшення поширення інфекцій. Швидка діагностика дозволяє ізолювати хворого та вжити заходів для захисту оточення.
- Контроль епідеміологічної ситуації. Масове використання ПЛР-тестів дає змогу відстежувати спалахи інфекцій у регіоні.
Тому вчасна діагностика — це запорука не лише швидкого одужання, але й профілактики інфекцій у майбутньому.
Коли необхідна ПЛР-діагностика
Полімеразна ланцюгова реакція — це високоточний метод, який застосовують у різноманітних клінічних ситуаціях:
- підозра на COVID-19 або грип;
- підозра на ІПСШ;
- часті запалення сечовивідних шляхів;
- затяжний кашель або лихоманка;
- гінекологічні порушення;
- моніторинг після лікування;
- інфекції новонароджених;
- діагностика гепатитів;
- імуносупресивні стани;
- інфекції шкіри або ран.
Також ці дослідження використовуються під час підготовки до операції або лікування — вони дозволяють виключити наявність прихованих інфекцій. А в разі спалахів у закритих колективах чи медичних установах за допомогою ПЛР-тестів проводиться епідеміологічне розслідування, яке дозволяє виявити джерело інфекції та виключити можливість повторних спалахів з часом.
Хоча ПЛР-діагностика — це швидкий, безпечний і надійний спосіб вчасно отримати точну інформацію про стан здоров’я, проводити її слід тільки за призначенням лікаря, коли в ній дійсно є необхідність. В більш простих ситуаціях для встановлення діагнозу буває достатньо стандартних методів.