Зебри, олені та бізони: з Асканії-Нови вивезли до РФ червонокнижних тварин – поліція

Поліція повідомила про підозру окупаційному директору заповідника “Асканія-Нова” в Херсонській області. Він незаконно вивіз до РФ червонокнижних тварин заповідника. Підозрю оголошено заочно, але якщо “директор” потрапить до рук українського правосуддя, йому з цього провадження загрожує позбавлення волі на строк від восьми до 12 років, повідомляє 6 листопада пресслужба Нацполіції.

Поліцейські встановили, що “директор” минулого року здійснив незаконний вивіз до Росії кількох тварин, занесених до Червоної книги України. Тим самим заповіднику були завдані збитки на суму понад 22 мільйони гривень. 

У повідомленні уточнюється, що тварин було вивезено до Державного природного біосферного заповідника “Ростовський” та Асоціації зі збереження та відновлення рідкісних і зникаючих видів тварин.

“Окупанти з поплічниками вивезли двох  та стільки ж коней Пржевальського та оленів Давида. Завдані українському заповіднику збитки склали понад 22 мільйони 200 тисяч гривень.”, – йдеться в повідомленні.

Поліція не розкриває імені підозрюваного, проте, за даними місцевих херсонських видань, це Дмитро Мещеряков. Раніше він працював в управлінні СБУ в Херсонській області. У грудні 2023 року Нацполіція повідомила Мещерякову про підозру в колабораціонізмі.

Окупанти завдали заповіднику Асканія-Нова капітальної шкоди

Керівник Херсонської  обласної військової адміністрації Олександр Прокудін заявив у серпні 2024 року, що заповідника “Асканія-Нова” ім. Фальц-Фейна в Херсонській області більше не існує, його повністю розграбовано. Заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський також підтвердив, що російські окупанти продовжують вивозити тварин із заповідника “Асканія-Нова” на територію тимчасово окупованого Криму та Росії. Посадовець заявив, що вони про це відкрито заявляють і це постійний процес. Окупанти називають це “обміном фонду”.  

Проте законний директор заповідника Віктор Шаповал (підкреслимо, що підозра оголошена не йому, а незаконному “директору”, призначеному загарбниками з РФ) зазначив, що про знищення “Асканії” ще не йдеться. Хоча він не заперечив низки труднощів, з якими працівники та тварини зіткнулися через окупацію та повномасштабну війну. 

За словами Шаповала, факт вивезення тварин дійсно мають місце. Проте про знищення “Асканія-Нова” на серпень 2024 року не йдеться.   

“Це (знищення) процес, що відбувається, але не доконаний факт. На сьогодні вивезено у РФ і на тимчасово окуповану територію Криму 20 тварин. Частина тварин загинули через недогляд, відсутність кваліфікованого наукового супроводу і ветеринарного обслуговування. Значна частина заповідного степу – понад 2000 га, вигоріла внаслідок пожеж різної природи”, – розповів директор “Асканії Нова”.

До повномасштабного вторгнення в “Асканії-Нова” проживало понад 3 тисячі видів тварин, пише херсонське видання “Мост”. З самого початку заснування заповідника, перевага віддавалася розведенню саме видів копитних, які були пов’язані зі степовими чи лісостеповими ландшафтами.

На території заповідника проживало 27 рідкісних видів тварин, які занесені до Червоної книги МСОП та 7 видів – до Червоної книги України, степовий журавель та інші). Деякі колекції рідкісних видів на сьогодні – практично втрачені.

Як окупанти нищать українську екосистему   

Центр національного спротиву розповідав, як на тимчасово окупованих територіях росіяни знищують екологію. Зазначається, що наразі на тимчасово окупованій території Донеччини росіяни почали масово вирубувати ліси: згодом деревину вони відправляють за кордон і продають. При цьому понад 3,5 мільйона тонн відходів нині лежать просто неба: окупанти утилізують та не знешкоджують сміття.

Також повідомлялося про екологічні катастрофи Азовського і Чорного морів: знищені або пошкоджені кораблі, які знаходяться на якірних стоянках, забруднюють води й поширюють токсини у море. Зокрема, кілька разів росіяни обстріляли портову акваторію та інфраструктуру міста Очакова Миколаївської області, а єдиним в Україні вільним від окупації національним парком, що має вихід до моря, залишаються “Тузлівські лимани” на Одещині. Проте й цей парк постійно обстрілює ворог. 

Джерело