Юнаки віком від 17 років, які вступають до закладів вищої освіти, зобов’язані надавати військово-обліковий документ до приймальної комісії. До 2025 року вимоги щодо цього були менш суворими: наявність документа була бажаною, але його відсутність не завжди перешкоджала зарахуванню. У таких випадках абітурієнти могли подати інші документи, пообіцявши надати військово-обліковий документ згодом, або ж пояснити поважні причини його відсутності.
Однак, як пише “Освіта.ua” починаючи з 2025 року, цей документ став обов’язковим для вступу. Подати його можна у паперовій та електронній формах.
Паперовий формат
Якщо військово-обліковий документ було видано до моменту набуття чинності Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, вступник має право надати його в паперовому вигляді.
У цьому випадку документ може бути представленим наступним чином:
- для військовозобов’язаних та резервістів – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
- для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці.
Електронний формат
Електронна форма військово-облікового документа стане доступною для вступників у 2025 році через застосунок Резерв+. У цьому додатку можна буде створити файл документа, готовий до друку.
Процес формування електронного військово-облікового документа є безкоштовним. Він здійснюється після успішного проходження електронної ідентифікації та автентифікації.
Документ в електронній формі містить QR-код, який є обов’язковим елементом. Його строк дії обмежується одним роком від дати створення.
Електронний військово-обліковий документ вважається чинним виключно за наявності QR-коду. У разі його відсутності документ не може використовуватися. Крім того, електронну копію документа можна роздрукувати, але роздруківка має включати QR-код, який повинен бути придатним до зчитування.
Формування такого документа для друку може виконуватися самостійно через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста. Як альтернатива, документ може бути створений адміністратором центру надання адміністративних послуг за допомогою Порталу Дія. Таке формування можливе при особистому зверненні та уточненні облікових даних.
Військовий облік
Взяття юнаків на військовий облік в Україні відбувається відповідно до законодавства. Хлопці, яким у рік постановки на облік виповнюється 17 років, зобов’язані звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реєстрації. Для цього призовнику необхідно особисто з’явитися до центру свого населеного пункту й надати всі потрібні документи.
Однак не кожен юнак мусить особисто відвідувати центр комплектування. Згідно з постановою Кабінету Міністрів № 932 щодо експериментального проєкту автоматичної верифікації та перевірки даних про призовників, інформація про чоловіків, які оформляють український чи закордонний паспорт у міграційній службі, автоматично додається до реєстру “Оберіг”.
Це означає, що якщо призовник втратив паспорт або отримує новий, він автоматично буде взятий на військовий облік завдяки даним із демографічного реєстру.
Для хлопців, які перебувають за кордоном, ситуація аналогічна. При зверненні за консульськими послугами їхні дані вносяться до електронних державних реєстрів, і таким чином вони стають на військовий облік. Центри комплектування отримують ці відомості через систему “Трембіта”.
Таким чином, юнаки, які перебувають поза межами України, не зобов’язані фізично повертатися додому для реєстрації у центрах комплектування.
Особливості подання документів
Порядок і терміни надання військово-облікових документів вступниками визначаються та оприлюднюються у Правилах прийому кожного закладу вищої чи фахової передвищої освіти. У таких правилах можуть бути передбачені умови одноразового відтермінування подання цих документів для осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, у зонах активних бойових дій, за кордоном та в інших подібних випадках.
Варто врахувати, що навіть якщо військово-облікові документи, видані до 2024 року, залишаються чинними, заклади вищої освіти можуть вимагати саме електронний документ, сформований через застосунок Резерв+.
У разі неможливості надання військово-облікових документів при поданні документів для зарахування, вступник повинен письмово підтвердити зобов’язання надати їх у строки, встановлені закладом освіти.
Подібні випадки можливі, наприклад, коли медична комісія направляє вступника на додаткове обстеження, і на момент подання документів військово-обліковий документ ще не отриманий.
Зміни у мобілізації студентів
В Україні вирішили прикрити популярну схему з відстрочками від мобілізації для студентів професійно-технічних закладів освіти. Зміни у мобілізації стосуються чоловіків, віком від 25 років, які навчаються у профтехах.
Планується, що такі студенти більше не матимуть відстрочки від мобілізації. Щоправда, законопроєкт, яким регламентуються такі зміни, спершу має погодити парламент.