Працівники ТЦК мають повне право роздавати повістки як на залізничних вокзалах, так і у потягах навіть під час їх руху. Усі ці локації є громадськими місяцями, а за законом військкомам дозволено вручати повістки у громадських місцях. При цьому військовозобов’язаний має з’явитися за повісткою у термін, чітко визначений у ній.
Про те, що працівники можуть роздавати повістки у потягах, повідомив Новини.LIVE юрист АО Verity Group Владислав Лук’яненко. За словами фахівця, ТЦК мають право вручати повістки як за адресою проживання військовозобов’язаного, так і у громадських місцях чи за місцем роботи. Потяг і залізничний вокзал належать до громадських місць.
“Так, звісно, можуть роздавати повістки в потязі. Адже повістки можуть вручатися цілодобово за адресою проживання громадянина, на місці роботи, в громадському місці тощо. В свою чергу, особа зобов’язана з’явитися за повісткою у терміни, встановлені законодавством”, – зазначає юрист.
Як має бути оформлена повістка
До оформлення повісток існують певні вимоги. Вони мають бути завірені як підписом, так і печаткою керівника ТЦК та СП. Документ має бути на спеціальному бланку. Отже, правильно оформленою повістка буде, якщо:
- повістка створена за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. У такому разі керівник ТЦК та СП або його відділу наносить на неї кваліфікований електронний підпис. Робиться це у день формування документа.
- повістка може бути оформлена вручну на спеціальному бланку, який заповнює працівник ТЦК та СП. У такому разі керівник ТЦК та СП або його відділу засвідчує її власним підписом та відповідною гербовою печаткою.
- повістка одержує конкретний реєстраційний номер. Його фіксують у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Де можуть вручати повістки
Працівники ТЦК можуть вручати повістки як за адресою проживання, так і за адресою роботи. Виписувати повістки можуть й у громадських місцях. Це процес цілодобовий. Тобто отримати повістку можна як вдень, так і серед ночі. Юристи перерахували місця, де ТЦК можуть виписувати повістки:
- за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання,
- за адресою роботи або навчання;
- у громадських місцях, громадських спорудах, місцях масового скупчення людей;
- на пунктах пропуску (блок-постах);
- на пунктах пропуску через державний кордон України,
- у транспорті тощо.
Крім того, повістки можуть надсилатися поштовим зв’язком. Документ надсилають рекомендованим листом з відміткою про вручення. При цьому повістка буде вважатися врученою, навіть якщо такої відмітки немає.
Наслідки за відмову отримувати повістку будуть, а поскаржитись неможливо
Якщо громадянин відмовляється отримувати повістку – військкоми складають спеціальний акт, яким фіксується така відмова. На основі цього документа правопорушника притягують до адміністративної відповідальності, його можуть затримати правоохоронці і доставити до військкомату. При цьому ТЦК фіксують весь процес на бодікамери чи відеореєстратори.
Українцям не залишили ефективного способу поскаржитись на незаконні дії ТЦК. Жодна “гаряча лінія”, роботу яких нещодавно анонсували у Сухопутних військах, не працює. Єдиний номер, куди громадяни все ще можуть додзвонитися, – це лінія Міноборони, утім реально поскаржитись на перевищення повноважень працівників ТЦК – неможливо.