З наступного тижня, тобто з 4 листопада, в Україні можуть початися погодинні відключення електроенергії. Це пов’язано з прогнозованим зниження температури. Член наглядової ради “Центренерго” Володимир Величко вважає, що в разі нездатності НЕК “Укренерго” забезпечити баланс в енергосистемі, потрібно буде вводити графіки відключень. Окрім того, він заявив, що необхідно переглянути прайс-кепи на ринку електроенергії, оскільки без цього комерційний імпорт може стати недоступним.
Про це Величко повідомив в коментарі “Інтерфакс-Україна”. За його словами, зниження температури призведе до підвищення споживання енергії, яке вже спостерігається, причому пік споживання змістився з 20:00 на 19:10.
“З наступного тижня синоптики прогнозують відчутне зниження температури. Для енергетиків це означає, що для балансування енергосистеми необхідно буде залучити більш суттєві заходи – такі як аварійна допомога від операторів суміжних країн. Але до застосування аварійної допомоги необхідно максимально використати власні ресурси. В разі, якщо НЕК “Укренерго” не вдасться витримати баланс енергосистеми, буде застосування графіків відключень”, – заявив він.
Він також акцентував, що зростання попиту відчуватимуть і європейські країни, що, своєю чергою, може вплинути на підвищення цін на електрику через зменшення частки відновлювальних джерел енергії. В цьому ключі він додав про необхідність переглянути прайс-кепи (тобто, ймовірно, підвищити) на ринку електроенергії. За його словами, без цього комерційний імпорт може стати недоступним, особливо в періоди різкого похолодання. Вартість аварійної допомоги в такому випадку буде значно вищою.
Щодо підготовки до зимового періоду, Величко додав, що ремонтні роботи тривають, і “Центренерго” планує увімкнути до енергосистеми майже 1 ГВт нових генеруючих потужностей. Він закликав максимально використовувати всі доступні ресурси для стабільності енергосистеми.
Коли знизиться ризик відключень світла в Україні
З 1 грудня 2024 року максимальна потужність імпорту електроенергії в Україну з сусідніх енергосистем зросте з 1 700 до 2 100 мегаватів. Тобто вже з цього періоду ризик відключень буде меншим. Це рішення ухвалено європейськими операторами системи передачі. Зростання технічних можливостей імпорту планувалося ще з червня цього року, враховуючи значні руйнування української енергосистеми внаслідок атак Росії та очікуваний дефіцит потужностей у зимовий період.
Ліміт імпортної потужності у 2 100 МВт буде діяти до березня 2025 року, після чого оператори системи зможуть щомісяця переглядати ліміт для комерційного обміну електроенергією між ЄС, Україною та Молдовою.
Крім того, 22 жовтня НЕК “Укренерго” отримала перший великий трансформатор поперечного регулювання для однієї з підстанцій 750 кВ у рамках проєкту REPOWER від Світового Банку. Це обладнання зміцнить надійність передачі електроенергії від генерацій до мереж обленерго.
У найближчі місяці очікується постачання ще близько 20 потужних трансформаторів, придбаних за кошти Світового Банку. Це обладнання фінансується в рамках гранту на 247 мільйонів доларів від Цільового фонду підтримки, відновлення та реформування України (URTF), що підтримується 17 донорами, серед яких Канада, Швеція та Швейцарія.
Нагадаємо, раніше НКРЕКП схвалила підвищення максимальних цін на електроенергію. Які ціни будуть на світло з 1 листопада Інформатор писав тут.