Маскують під новини про погоду та надсилають голосові у чат: як суди карають українців, які попереджують про рейди ТЦК

Українців доволі активно судять за те, що вони попереджають інших громадян про рейди ТЦК. За війну суди винесли понад 50 вироків такого характеру. В основному ухвали стосуються адміністраторів спільнот у Telegram чи Viber. Лише протягом жовтня було засуджено семеро управлінців спільнот. Цікавим є той факт, що деякі вироки винесли лише за те, що адміністратор фактично не зробив модерації – не видалив пост інших користувачів про облави ТЦК, де відбувається вручення повісток, або ж не заблокував їх.

Про те, як в Україні судять тих, хто допомагає уникнути мобілізації, йдеться у матеріалі видання “Слідство.Інфо”. Журналісти вивчили судову практику у цьому питанні й з’ясувалося, що за майже три роки війни українське правосуддя винесло ухвали 57 адміністратором різних спільнот у соцмережах. Вони публікували інформацію про те, де та у який час працівники ТЦК проводять мобілізаційні заходи, вручають повістки чи стоять на блокпостах. Зазначимо, що суди призначали у всіх без винятку справах іспитові терміни, жоден “адмін” до в’язниці не потрапив, але обставини, які призвели до судової тяганини, – вражають різноманітністю.

Від листування зі знайомим до прямих публікацій відео

Судова практика щодо адміністраторів спільнот, які заважають мобілізаційним процесам в Україні, різноманітна. Судді виносять ухвали, беручи до уваги різні обставини, які фактично перешкоджали мобілізації. Йдеться не лише про ті випадки, коли адміністратор самостійно публікує у тематичній спільноті інформацію про рейди ТЦК. В окремих випадках йшлося навіть про приватне листування “адміна” зі знайомим. 

Через публікації відеоматеріалів у TikTok, де зафіксована робота ТЦК, було засуджено двох чоловіків. Ще один громадянин отримав вирок за відео у YouTube, де він попереджав про ТЦК на Нивках, у Києві. 

На Кіровоградщині адміністратор спільноти Віталій С. із Гайворона отримав вирок за те, що він не видаляв у групі дописи користувачів, які публікували пости про мобілізаційні заходи ТЦК. Усі повідомлення були замасковані, як дописи про погоду. Суд, вивчивши обставини, ухвалив, що Віталій С. перешкоджав роботі ТЦК, а відтак, отримав за це покарання.

Адміністратору Миколі А, який вів спільноту “Повістки Снятин Косів р-н” теж присудили покарання. Він розмістив у спільності близько 15 повідомлень з інформацією про те, де ТЦК проводять мобілізаційні заходи. При цьому Микола А приховував телефони учасників спільнот, що вказує на усвідомлення ним своїх нечесних намірів. З’ясувалося, що сам Микола А. є студентом і мобілізації не підлягає, але суд вважає, що він допомагав іншим ухилятися від військового обов’язку.

Суди виносять вироки й учасникам спільнот. Приміром Георгія А засудили за голосові повідомлення в одну із спільнот Viber. Він попереджав таким чином про рейди ТЦК. 

Реальних термінів немає, лише іспитові, але штрафи “кусаються”

Жоден з адміністраторів спільнот не отримав реального ув’язнення. Суди призначають фігурантам лише іспитові терміни, а судять їх за частиною 1 статті 114-1 Кримінального кодексу України “Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань”. Ця стаття передбачає важкі від 5 до 8 років ув’язнення, але поки що всі відбулися лише іспитовими вироками. В одній зі справ також винесли штраф – 170 тисяч гривень. Журналісти зауважують, що фігуранти масово розкаюються у своїх вчинках. 

Відповідальність за перешкоджання мобілізації посилили

Нещодавно військові попередили про кримінальну відповідальність за поширення фейкової інформації про мобілізацію. Окремо наголосили, що створення фейків підриває довіру до державних установ та Збройних сил України. Та найголовніше, що робота в напрямку розробок дезінформації та розповсюдження недостовірної інформації може стати підставою для кримінальних проваджень.

Також Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулася до медіа з вимогою на тлі повідомлень про масові рейди співробітників ТЦК. Там закликали коректно висвітлювати роботу воєнкомів та загалом процеси мобілізації. Кажуть, що росіяни навмисне намагаються сформувати в українців негативну думку з цього приводу.

 

Джерело