Мобілізація і ВПО: як впливає наявність статусу на призов і хто може отримати відстрочку

В Україні статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) не звільняє від мобілізації з січня 2025 року. Утім, він все ж має вплив на призов, оскільки громадяни зобов’язані повідомити ТЦК у 7-денний термін про адресу свого нового проживання і стати на облік. Відстрочку від мобілізації ВПО можуть отримати на загальних умовах, але у деяких випадках її можуть надати в індивідуальному порядку, зважаючи на життєві обставини. 

Про те, як статус ВПО впливає на мобілізацію і чи можна отримати відстрочку від призову, пояснив юрист Дмитро Франчук для “РБК-Україна”. Фахівець наголосив, що сам по собі статус ВПО не дає жодних підстав для автоматичного звільнення від мобілізації. 

Мобілізація ВПО – нюанси

Франчук зазначив, що ВПО за законом про мобілізацію мають сповістити ТЦК у семиденний термін про нову адресу свого проживання і зобов’язані стати на військовий облік. Якщо ВПО цього не зроблять – вони порушують законодавство про військовий облік. При цьому є важливий нюанс: якщо людина вже перебувала на військовому обліку, але через війну набула статусу ВПО – вона зобов’язана повторно стати на військовий облік вже за місцем нового проживання.

Повістки ВПО

Повістки ВПО представники ТЦК можуть виписувати на загальних умовах — за місцем проживання, роботи, у громадських місцях чи на блокпостах під час перевірки документів. При цьому ВПО мають право вимагати у ТЦК документи, що засвідчують такі повноваження.

Відстрочка ВПО

Лише наявність статусу ВПО не передбачає відстрочку від мобілізації. Утім, в окремих випадках, ТЦК можуть її надати індивідуально, зважаючи на життєві обставини, які склалися через війну. Загалом, підставами для відстрочки ВПО будуть:

  • троє і більше дітей у віці до 18 років, виховання дитини з інвалідністю, догляд за хворими батьками або дружиною (чоловіком), інші обставини, передбачені законом,
  • захворювання, які визнані медичною комісією як підстава для непридатності до військової служби,
  • студенти денної форми навчання, аспіранти, докторанти,
  • працівники критично важливих підприємств, установ та організацій.

Для того, щоб ВПО отримали відстрочку від мобілізації, слід особисто з’явитися до ТЦК у встановлений термін. При цьому ТЦК слід надати документи, які підтверджують право на відстрочку. 

Мобілізація з 1 січня 2025 року

В Україні з 1 січня 2025 року триватиме мобілізація до лав Збройних сил. У першу чергу до війська потраплять ті військовозобов’язані особи, які не мають відстрочки від призову, або ж бронювання від мобілізації, а за рішення військово-лікарської комісії були визнаними придатними до служби. Водночас призвати можуть і чоловіків, що старші за 18 років і мають військовий досвід. Також під мобілізацію потрапляють чоловіки віком від 25 років до 60, якщо навіть бойового досвіду немає, але за рішенням ВЛК вони визнані придатними до служби.

Джерело