В Україні набирає обертів мобілізація ув’язнених. На кінець літа 2024 року близько п’яти тисяч в’язнів висловили готовність вступити до лав ЗСУ. Серед охочих були перші жінки. На відміну від РФ, яка використовує засуджених, як гарматне м’ясо, українські в’язні долучаються до армії за власною згодою.
Про особливості мобілізації ув’язнених в Україні розповіла очільниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк для “Українського радіо”. За її словами, мова йде про, щонайменше, 5 тисяч в’язнів, які добровільно захотіли долучитися до армії. Серед них були й перші жінки. Загалом Київ розраховував на 10 тисяч мобілізованих засуджених.
“Понад 5 тисяч засуджених подали на той час (кінець літа 2024 року, – ред.) відповідні документи на те, щоб бути мобілізованими. Були навіть на той час уже й перші жінки, які також хотіли скористатися цією можливістю. Ми розраховували, коли ухвалювали таке законодавство, що наш мобілізаційний ресурс буде приблизно 10 тисяч осіб, які будуть придатні до служби”, – повідомила вона.
За словами Шуляк, ув’язненим, які хочуть воювати у ЗСУ, спершу слід пройти ВЛК та підтвердити психологічну придатність до служби. Утім, на відміну від РФ, Україна здійснює мобілізацію ув’язнених лише добровільно у той час, як ворог використовує ресурс виключно, як “гарматне м’ясо”. При цьому командир військової частини може відмовитись від в’язнів, якщо з певних причин вони не підходять.
Мобілізація ув’язнених
Мобілізація ув’язнених в Україні стала реальністю після того, як 17 травня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №11079-1. Цей закон дозволяє деяким категоріям в’язнів добровільно вступати до складу Збройних Сил України для участі в оборонних операціях.
Згідно з новими правилами, мобілізація не стосується тих, хто вчинив тяжкі злочини або має строк покарання, що залишається більше трьох років. Наразі понад чотири тисячі ув’язнених вже подали заявки на вступ до Збройних Сил України.