Протягом минулого тижня в Запоріжжі, поблизу ДніпроГЕСу, у водах Дніпра та на узбережжі було виявлено мертву рибу, птахів і навіть змію. Жителі стурбовані ситуацією, адже це схоже на можливий мор риби. Екологи, проте, заспокоюють, що показники води в нормі, тому про масову загибель риби наразі не йдеться. Вони обіцяють стежити за ситуацією далі.
Перші повідомлення про мертву рибу в Запоріжжі почали надходити 17-18 червня. На Центральному пляжі мешканці виявили рибу, яка прибивала до берега, а також мертвих птахів і змію.
Показники в нормі, але риба – гине
“Держекоінспекція” повідомила, що провела аналіз води і відхилень не виявила.
“Наша лабораторія виїжджала на місце події та відібрала проби води. Всі показники, зокрема рівень кисню, в межах норми”, — зазначили у відомстві.
Згідно з даними екологів, вміст розчиненого кисню у воді становить 6,91 мг/дм³, що суттєво більше критичної межі в 4 мг/дм³. Показник кислотності (pH) дорівнює 8,4, що незначно нижче верхнього граничного значення 8,5 одиниць. Обстеження вище за течією засвідчило ще вищу концентрацію кисню — 7,4 мг/дм³, а pH досягло максимуму в 8,5. Таким чином, показники води вважаються нормальними.
Ймовірною причиною загибелі риби можуть бути скидання води з ДніпроГЕСу. Однак остаточні причини все ще будуть вивчені. Екологи стежать за розвитком подій.
Скупчення риби біля ДніпроГЕСу
Тиждень тому біля ДніпроГЕСу спостерігалося значне скупчення риби, й основною причиною цього стало підвищення температури води. Через це риба почала мігрувати в зони з вищим вмістом кисню у воді.
Головний спеціаліст відділу іхтіології Державного рибного господарства у Запорізькій області Максим Бронзюк пояснив, що риби з мілководдя Дніпра, яке сильно прогріте, попливли у район ДніпроГЕСу. Це обумовлено погіршенням гідрологічного режиму води.
“На мілководдях вода надто прогрілася, а рослинність почала розкладатися, що погіршило кисневий режим. Це змусило рибу йти в більш придатні для життя зони, де є прохолодніша вода”, – прокоментував спеціаліст.
Ще однією причиною міграції рибин може бути так звана “кормова міграція”: якщо корм піде за течією, риба слідує за ним, спрощуючи своє харчування, зазначає фахівець.
“Сазан також може здійснювати кормові міграції. Корм слідує за течією, і риба вирушає, щоб легше харчуватися”, – додав Бронзюк.
Для боротьби з незаконним виловом риби було створено спеціальні патрулі. Вилов риби поблизу ДніпроГЕСу заборонений, оскільки це режимний об’єкт.
“Вилов риби поблизу греблі Дніпровської ГЕС заборонено, проте риба мігрує до затоки минулої Вирва, старим рукавом Дніпра. Державні інспектори спостерігають за ситуацією і, у разі незаконного вилову, зможуть швидко відреагувати”, – зауважив Максим Бронзюк.
Мор риби у Маріуполі та на Херсонщині
Нагадаємо, що раніше інформатор повідомляв про епідемію в Маріуполі, яка перетворилася на реальність. У місті окупанти створюють сміттєзвалища прямо у дворах багатоповерхівок, також відзначено мор риби в акваторії.
Після підриву дамби Каховської ГЕС окупантами в водах Дніпра зафіксована масова загибель риби. У Держпродспоживслужбі попередили українців про небезпеку вживання риби, оскільки приготування її будь-яким способом може загрожувати здоров’ю і навіть життю.