Росія вибірково підходить до обміну полоненими, надаючи перевагу чеченцям і строковикам, тоді як українських бійців “Азову” повернути значно складніше. Кремль уникає звільнення “азовців”, оскільки це завдає репутаційних втрат військовому та політичному керівництву РФ. Водночас тисячі мобілізованих із колоній РФ та окупованих територій Москва не розглядає як “своїх”.
Про це повідомив керівник Секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко в інтерв’ю “Укрінформ”. За його словами, Росія категорично відмовляється повертати бійців “Азову” та морпіхів, оскільки це б’є по її іміджу. “Азов” там визнаний “терористичною організацією”, а морпіхів вважають елітними військовими, які після повернення продовжать боротьбу.
“Російська сторона їх не хоче віддавати. “Азов” оголосили в Росії терористичною організацією, і коли ми повертаємо з полону “азовців” і це стає відомо місцевому населенню, то влада там має репутаційні втрати, а морпіхів сприймають у Росії як вмотивованих, підготовлених військовослужбовців, що після повернення готові знову долучитися до лав Збройних сил”, – пояснює він.
Натомість Росія намагається повернути чеченців, побоюючись гніву Кадирова, та строковиків, адже Путін заявляв, що вони нібито не воюють. Насправді ж, їх постійно відправляють на фронт, і українська сторона неодноразово це доводила.
Раніше, 5 лютого, Україна повернула з полону 150 своїх громадян. Загалом, у 2024 році кількість звільнених українців значно перевищила показники2023 року на 356 звільнених з полону осіб.
Обмін полоненими
Україна та Росія 5 лютого провела ще один обмін військовополоненими. Додому повернулися 150 захисників. Воїни потрапили в полон у Маріуполі та Запорізькій області. Дехто був в неволі понад два роки.
15 січня відбувся перший у 2025 році обмін військовополоненими між Україною та Росією. Україна повернула 25 своїх людей. Серед них були захисники Маріуполя й “Азовсталі”, а також Харківщини, Донеччини, Запоріжжя, Херсонщини. Військові мали важкі поранення та хвороби.
Нагадаємо, наприкінці минулого року, 30 грудня, відбувся 11-й обмін військовополоненими у 2024 році. Тоді в обмін на 150 російських військових Україні вдалося повернути 189 захисників.