Президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що за нинішніх обставин не може бути й мови про його візит в Україну. Він пояснює це тим, що український уряд припинив постачання російського газу і відмовляється від продовження транзиту газу та нафти до Словаччини. Сказав, що це створює загрози енергетичній безпеці словаків.
В ефірі політичної програми “Суботні діалоги” президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що відмовився відвідувати Київ з офіційним візитом. Сказав, що прийняв рішення через припинення Україною транзиту російського газу, який отримувала Словаччина.
“Якщо мені доведеться їхати туди, щоб просто сфотографуватися, а мені скажуть, що жодна краплина нафти і газу не піде в Словаччину, то я справді не повинен туди їхати. Нехай ніхто на мене не ображається. Про мою поїздку поки що не може бути й мови”, – цитує президента словацьке телебачення.
Він додав, що Словаччина має діючи контракти про поставки нафти. І що рішення українського уряду загрожує енергетичній безпеці Словаччини.
Словацькі друзі Путіна
У грудні словацький президент, який виграв вибори у квітні 2024 року, заявляв, що розглядає можливість здійснити візит в Україну у 2025 році. Але він пов’язав свій можливий візит з результатами переговорів щодо транзиту газу. Президента Словаччини вважають союзником проросійського словацького прем’єра Роберта Фіцо, який їздив до Москви на переговори з Путіним через зупинку транзиту російського газу і жалівся на енергетичний фронт. 16 грудня Пеллегріні заявив, що Україні потрібно йти на поступки росіянам та віддати захоплені території. Він додав, що серед європейців багато людей, які не вірять у досягнення миру без територіальних втрат.
Тисячі людей у Словаччині готові протестувати проти проросійської політики уряду. 3 січня у Братиславі пройшла одна з таких масштабних акцій протесту. Протестувальники заявляли, що Словаччина – не Росія та застерігали щодо окупації. Навіть серед керівництва уряду є спротив політиці Фіцо. Так, попри його погрози зупинити постачання електроенергії до України, у словацькому державному енергооператорі SEPS нагадали, що між Києвом та Братиславою є укладена угода навесні 2024 року, тому країна буде дотримуватись виконання її умов.