Війна позитивно вплинула на безробіття в Україні: показники знижуються. Ще ніколи з 2014 року в Україні не було так легко із працевлаштуванням. Це через мобілізацію та масовий виїзд українців за кордон, пояснюють експерти.
Інфографіку показав телеграм-канал UA War Infographics. Вона заснована на даних Нацбанку.
Так, у 2024 році було зареєстровано 1,3 мільйони безробітних осіб в Україні. І їхнє число неухильно скорочується з 2022 року.
“Хоча рівень безробіття в Україні поступово скорочується, в деяких областях ще спостерігається велика кількість безробітних. Це особливо актуально для регіонів, що зазнали значних економічних втрат або мають меншу кількість вакансій”, – кажуть аналітики.
Загалом рівень у 3-5 млн безробітних був стабільним для України з 2014 року. Він зменшувався, коли Україна відчувала приток інвестицій в 2019 році, але критично зріс під час пандемії COVID-19 у 2020-му.
Але з початком війни кількість безробітних майже зійшла на нівець. Експерт Олег Пендзін вважає, що ця тенденція збережеться навіть у післявоєнні часи, за умови демобілізації.
Причина – масова еміграція українців у роки війни. На думку Пензіна скоро постане питання про ввезення у країну трудових мігрантів:
“Україні потрібно буде завозити по 400 тисяч трудових мігрантів на рік, щоби збалансувати ринок”.
Наразі найбільше безробітних у Харківській області (98,4%) та в інших областях, які найбільше страждають від ударів РФ та руйнування інфраструктури – Дніпропетровська (93,4%), Сумська (75,4%) та Запорізька (72,6%).
Українці вдома і за кордоном
Станом на сьогодні кількість населення, яке проживає на підконтрольній владі України території, може сягати 31,5 мільйонів осіб. Загалом демографічні втрати через повномасштабну війну становлять 10 мільйонів. З них 4,5 млн стали біженцями. Зокрема, 1,5 млн біженців за кордоном – це підлітки до 18 років. Про це розповіла у лютому директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова.
Водночас президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що близько 4,5 мільйона українських громадян, які наразі мешкають у країнах Європи, мають намір повернутися на батьківщину після встановлення стійкого миру. Серед потенційних репатріантів є понад 700 тисяч дітей, що навчаються в країнах ЄС. Також є українські студенти, які отримали можливість продовжити освіту завдяки програмі “Еразмус+”.
Тим часом уряд підтримав нову програму Міністерства національної єдності щодо українських біженців. На неї виділили 150 мільйонів гривень. І вона має сприяти поверненню наших громадян з-за кордону.
Соціологи вважають, що після завершення війни частина чоловіків може виїхати з України. Однак в Мінсоцполітики вже працюють над тим, щоб утримати їх від цього бажання. І вже обрано основні напрямки роботи.