У Міноборони напрацювали основні положення законопроєкту про демобілізацію військових. Але поки не передають його в уряд та Верховну Раду, оскільки працюють над механізмами заміни демобілізованих. Часу на це потребують як мінімум до кінця березня.
Як повідомив перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк під час години запитань до уряду у Верховній Раді у п’ятницю, 10 січня, законопроєкт вже відпрацьований. Навіть більше, за словами Гаврилюка, він практично готовий до передачі у Верховну Раду. Але Міноборони відпрацьовує механізми, за якими можна буде замінити демобілізованих, і планує це робити ще протягом трьох місяців.
“Закон напрацьований, вже готовий до його передачі в Верховну Раду через Кабінет міністрів України. Проте для того, щоб цей закон був переданий, нами сьогодні напрацьовується ряд механізмів для того, щоб зрозуміти, яким чином ми зможемо замінити ту велику кількість людей, які підпадають під демобілізацію. Якщо так чесно говорити, то нам потрібно для цього ще три місяці”, – сказав перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк.
За словами Гаврилюка, наразі напрацьовуються нові форми і способи ведення бойових дій. Він додав, що у розробленому законопроєкті термін демобілізації не буде визначений з моменту його прийняття. Він також додав, що перед реєстрацією законопроєкту треба створити умови, щоб він не призвів “до зникнення держави Україна”.
Який вигляд матиме демобілізація
У законопроєкті, який має визначити умови та порядок звільнення військовослужбовців зі служби, основну увагу буде зосереджено на ротації підрозділів, які перебувають на першій лінії. Дискусії щодо механізмів демобілізації ще тривають. Відповідальним за це президент Володимир Зеленський вчора, 9 січня, назвав прем’єра Дениса Шмигаля.
Раніше Іван Гаврилюк вже говорив, що саме створення та підготовка резервів для заміни військовослужбовців є основною перепоною для проведення процесу демобілізації. У грудні Українська правда з посиланням на джерела повідомила , що в Міноборони просять оборонний комітет ВРУ відтермінувати до 18 березня 2025 року строки підготовки законопроєкту про умови демобілізації. Хоча у квітні 2024 року парламентський комітет з питань нацбезпеки і оборони, який рекомендував уряду розробити окремий законопроєкт про демобілізацію, закладав на це вісім місяців.