Реформа старшої школи, яка запланована на 2027 рік, передбачає чітке профільне навчання. Це дозволить учням обирати предмети для поглибленого вивчення. Для цього з обов’язкових предметів планують прибрати зарубіжну літературу, всесвітню історію, громадянську освіту, біологію/екологію, географію, фізику, хімію. Зміни стосуватимуться учнів 10-их, 11-их, 12-их класів.
Про це інформує пресслужба Міністерства освіти і науки України.
Реформа передбачає три рівні вибору:
- Профіль навчання — визначення основних предметів і курсів для поглибленого вивчення.
- Деталізація профілю — вибір додаткових дисциплін у межах обраного напряму.
- Позапрофільні предмети — можливість вивчення дисциплін, що відповідають індивідуальним інтересам.
Учні зможуть обрати профілі з різних напрямів:
- Мовно-літературний: українська та іноземні мови, літератури.
- STEM: природничі науки, математика, ІТ.
- Суспільно-гуманітарний: історія, правознавство, психологія, соціологія тощо.
Учні в старшій школі навчатимуться не лише обраним профільним дисциплінам, а й обов’язковим предметам, визначеним для всіх.
Конкретний перелік обов’язкових дисциплін та курсів буде затверджено в Типовій освітній програмі, яку наразі розробляє Міністерство освіти і науки України. У 10 класі серед обов’язкових дисциплін будуть представлені всі освітні галузі, передбачені Державним стандартом профільної середньої освіти:
- Мовно-літературна: українська мова, літератури, іноземні мови.
- Математична: інтегрований курс математики, алгебра, геометрія тощо.
- Природнича: інтегрований природничий курс або окремі предмети, як-от фізика, хімія, біологія, географія.
- Громадянська та історична: історія, громадянська освіта.
- Соціальна та здоров’язбережувальна: дисципліни про здоров’я і добробут.
- Інформатична: інформатика.
- Фізична культура: спортивні заняття.
- Мистецька: музичне мистецтво, живопис тощо.
Технологічна: технології, промисловий дизайн.
У 10 класі більше уваги буде приділятися обов’язковим дисциплінам, адже цей рік стане адаптаційним. Учні зможуть ознайомитися з обраним профілем і, за необхідності, змінити його. У 11 та 12 класах кількість вибіркових предметів збільшиться, а обов’язкових – зменшиться.
Завдяки профільному навчанню старшокласники отримають змогу поглиблювати знання у вибраній галузі. Наприклад, учні природничого профілю матимуть більше уроків із фізики, хімії чи спеціалізованих курсів. Ті, хто обере мовний профіль, зможуть зосередитися на вдосконаленні української мови, літератури та вивченні іноземних мов.
Вибіркові дисципліни також дозволять зробити навчання різноманітнішим і врахувати індивідуальні інтереси кожного учня. У 10–11 класах учні матимуть широкий перелік предметів для поглибленого вивчення, що допоможе краще підготуватися до майбутньої професії чи вступу до вищого навчального закладу.
Не всі ініціативи в освіті школярів до вподоби їх батькам
Приміром, нещодавно українці розкритикували нову схему оцінювання знань школярів за семестр, яку запропонували у Міністерстві освіти й науки. Згідно з пропозицією, критерії оцінювання предмета мають чотири рівні, кожен з яких складається з 3 балів (у підсумку має бути оцінка за 12-бальною шкалою). Батьки школярів та освітяни назвали це знущанням з вчителів та освітнього процесу.
Також школам слід надати право залишати учнів на другий рік навчання у тому ж класі з метою “компенсації навчальних втрат”. Таку ініціативу висунула українська освітня омбудсменка Надія Лєщик, зазначивши, що учнів слід залишати на другий рік за наявності однієї з трьох умов:
- наявності початкового рівня навчальних досягнень дитини;
- тривалого пропуску уроків;
- відсутності протягом одного навчального семестру.