Військова підготовка повертається у виші: посадовець вказав термін

В українській вищі навчальні заклади повертається обов’язкова базова військова підготовка для студентів. Ця дисципліна буде обов’язковою і впроваджується вже з нового навчального року 1 вересня 2025 року. За відмову від її проходження студентів ВНЗ зможуть відрахувати з навчання, а проводити підготовку будуть спеціальні інструктори з-поміж бойових медиків та ветеранів війни.

Про те, що у ВНЗ повертається базова військова підготовка, повідомив заступник очільника Рівненської ОВА Сергій Подолін. За словами посадовця, нововведення передовсім стосується рівненських студентів. Утім, така практика стане загальноукраїнською. Якщо студент-чоловік відмовиться проходити військову підготовку — його зможуть відрахувати з навчального закладу. 

“Цей предмет стане таким, як і всі інші предмети. Відмова студентів чоловіків від проходження практичної частини, якщо є такі студенти, які придатні до військової служби, є підставою для їхнього відрахування з вищих навчальних закладів”, – наголосив він.

Подолів додав, що проводити обов’язкову військову підготовку студентів ВНЗ будуть спеціальні інструктори. Передовсім мова йде про медиків та ветеранів війни з бойовим досвідом. 

Як відомо, базову загальну військову підготовку у закладах вищої освіти запроваджують відповідно до закону “Про основи національного спротиву”. Фактично, це вдосконалення та оновлення предмету “Захист України” у старшій школі.

У Міносвіти раніше наголошували, що випускник ВНЗ повинен володіти навичками поводження зі зброєю, знати місця зборів у разі надзвичайної ситуації, вміти захищатися та надавати першу медичну допомогу. Усі ці аспекти охоплює базова військова підготовка.

Штрафи для 17-річних та залучення іноземців

17-річні юнаки в Україні мають стати на військовий облік у першому півріччі 2025 року. Якщо вони не зроблять цього — їм загрожують значні штрафи. Їх розмір сягатиме від 17 тисяч гривень.

Водночас Міносвіти ставить перед собою амбітну мету — у планах одразу після війни створити умови для повернення на навчання в українські виші понад 100 тисяч іноземних студентів. Залучення іноземців до здобування вищої освіти в Україні дасть колосальні фінансові вливання у країну — йдеться про мільярди доларів, адже лише один рік навчання студента-іноземця коштує близько десяти тисяч євро. У підсумку, іноземці стануть драйвером економіки.

Джерело