Українці, які зараз перебувають за кордоном, можуть мати іншу політичну позицію, аніж ті, хто залишився в Україні. Тому результати їхнього голосування можуть бути, м’яко кажучи, дивними. З іншого боку, не факт, що біженці могли б продемонструвати високу явку на майбутніх виборах через деякі нюанси.
Про це сказав керівник Соціологічної групи “Рейтинг” Олексій Антипович в інтерв’ю NV, оцінюючи можливі політичні настрої біженців за кордоном. Він зазначив, що проблему не досліджували детально, але деякі думки висловити можна.
“Я нагадаю, що, за нашими даними, близько 60% українських біженців за кордоном складають люди з півдня та сходу України. Це люди, які втратили домівки, люди з Маріуполя, люди з Херсонщини, це частина людей, яка жила на східних і південних територіях, де достатньо часто можна було чути російську мову, де перемагали проросійські сили в довоєнний період часу, або ж набирали достатньо високі відсотки. Це також люди, що не проходили адаптацію до воєнних умов і ту національну консолідацію заради виживання, яку пройшла та частина українців, що залишилася в Україні”, – зазначив він.
За словами соціолога, можна припустити, що політичний вибір українців за кордоном таким чином може значно відрізнятися від політичного вибору українців, які обрали не залишати країну. Цілком можливо, що з ідеологічної та політичної точки зору біженці не настільки українізовані, як ті, хто залишився.
“Але в мене є підозра, що явка на вибори цих людей не була б такою високою, як ми очікуємо. Я чомусь думаю, що вони в більшості своїй можуть і не прийти на ці вибори, якщо вони відбуватимуться після війни, а ці люди і після війни перебуватимуть за кордоном. Звичайно, вони зараз цікавляться подіями в Україні, переживають за країну, спілкуються з родичами. Але ті, хто свідомо планує залишитись (за кордоном), все менше цікавляться саме політичними подіями, які на них не мають прямого ефекту”, – резюмував Антипович.
Раніше західні ЗМІ написали, що Україна виступає за те, щоб повернути мільйони громадян, які виїхали від війни. Заради цього Київ нібито веде роботу з припинення допомоги біженцям і закриття доступу до консульських послуг для чоловіків мобілізаційного віку.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну ЄС активував Директиву тимчасового захисту, яка надала українцям право легально перебувати на території Євросоюзу та отримувати базові соціальні послуги. Мовиться про охорону здоров’я, освіту та право на працевлаштування. Термін дії документа — до березня 2025 року із можливістю продовження. Рада Європейського Союзу 25 червня ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для українських біженців. За даними Євростату, статус тимчасового захисту в країнах ЄС отримали 4,3 мільйона людей, які залишили Україну унаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Це дані станом на 31 травня. 98% з них – громадяни України.