Українські мігранти у Польщі не живуть за рахунок польських платників податків, це пропагандистський міф. Більшість українських біженців утримує себе цілком самостійно. Окрім того, вони роблять величезний внесок у польську економіку.
Про це розповів експерт компанії Deloitte Александр Лашек в коментарі Радіо Свобода. Він зазначив, що понад 80% українських мігрантів, які приїхали до Польщі, рятуючись від війни, мають роботу на польскій території, або дистанційно працюють в Україні.
“Ступінь економічної інтеграції був дуже швидкий. Цьому сприяло те, що середньостатистичний біженець, який приїхав до Польщі, був висококваліфікований, зокрема, у порівнянні з попередньою хвилею міграції. Але на початку вони були змушені працювати на посадах, нижчих від рівня своєї кваліфікації”, – пояснив він.
Також експерт спростував ще один пропагандистський міф про те, що біженці з України нібито дуже дорого коштують польській економіці. Насправді ситуація зворотня: станом на кінець вересня 2024 року, за даними Євростату, у Польщі перебувало 980 тисяч біженців з України. Податки, які сплачували працюючі мігранти, значно перебільшили обсяг початкової допомоги, отриманої від польського уряду.
“Ми оцінили, що наплив воєнних мігрантів збільшив польський ВВП на 0,7-1,1%. Цей наплив біженців допоміг польській економіці. … Якщо глобально говорити про біженців, то однозначно від їхньої появи на польському ринку виграли польська економіка, польські платники податків і польські підприємці”, – пояснив Лашек.
Окрім цього, експерт розбив міф про те, що українці нібито забирають у поляків роботу. Як пояснили у Спілці українських підприємців, Польща – країна, у якої найменший в Європі рівень безробіття. Так, на кінець серпня 2024 року там було 5% безробітних при тому, що у центрах зайнятості є запити на майже 80 тисяч вакансій.
Українці в Польщі
З 1 липня 2024 року у Польщі змінилися положення закону про допомогу громадянам України. Продовжено легальність перебування для українців, введено нові регуляції щодо інструментів підтримки осіб, які перебувають під тимчасовим захистом. Це зумовлено необхідністю адаптації законодавства до сучасних викликів, які відрізняються від тих, що були у 2022 чи навіть 2023 роках.
З жовтня 2024 року українські родини з дітьми, які вимушено переїхали до Польщі після початку повномасштабного вторгнення, зможуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку. Ця нова програма допомоги має на меті полегшити адаптацію та забезпечити більш стабільне життя українських біженців у Польщі.
Нагадаємо, українські біженці у Польщі зможуть отримати трирічні дозволи на проживання. Інформатор писав, хто матиме на них право.