Литва оновлює посвідки на проживання для українських біженців: що тепер треба робити

Департамент міграції Литви розпочинає оновлення цифрових посвідок на тимчасове проживання для українських біженців, які перебувають у країні через війну. Це стало можливим після рішення Європейського Союзу про продовження тимчасового захисту для українців. У Департаменті зазначають, що процедура залишається такою ж, як і у 2023 році. Нових вимог або змін у подачі заявок не буде.

Зареєструватись на заміну цифрової посвідки на тимчасове проживання можна буде з 1 листопада через MIGRIS. Це міграційна інформаційна система Литви, зазначають у LRT. А вже забронювати час і дату візиту до відділення міграційної служби можливо буде з 4 листопада 2024 року. Повідомляється, що наразі цифрові посвідки на тимчасове проживання, видані українським переселенцям в Литві, дійсні до 4 березня 2025 року.

“Потрібно заповнити заявки, які відкриються, забронювати дату візиту до обраного відділу обслуговування клієнтів, прийти особисто у призначений час і пред’явити дійсний документ, що посвідчує особу – біометричний паспорт громадянина України”, – йдеться у повідомленні.

Українські біженці зможуть обрати для візитів будь-який відділ обслуговування клієнтів, незалежно від місця проживання у Литві. Так само українці зможуть звернутись і до відділень, які зазвичай обслуговують лише громадян країни. Окрім цього, батьки або опікуни мають оновити посвідки для своїх дітей, яким виповнюється 2 роки. При цьому діти мають бути присутніми особисто з дорослими під час проходження процедури. Зазначається, що заяву за неповнолітніх дітей віком до 16 років повинні подавати також батьки або опікуни. 

Відомо, що станом на 28 жовтня 2024 року у Литві перебуває 47 163 українських біженців, які мають дійсні посвідки на тимчасове проживання в країні на підставі захисту від війни. Загалом в системі MIGRIS було зареєстровано понад 91 тис. осіб від початку повномасштабного вторгнення, однак не всі українці залишились в Литві. Дехто, як зазначають, переїхав далі на захід, а частина повернулась назад в Україну.

Українські біженці в Європі

Нещодавно демограф Олександр Гладун заявив, що у випадку завершення війни у 2025 році в Україну повернеться приблизно 2-2,5 мільйона громадян. Проте, на його думку, потрібно боротися саме за ту частку українців, які ще не визначились з вибором: залишатись їм в ЄС чи повертатись на Батьківщину. 

Питання безпеки є одним з найголовніших критеріїв чи повернуться українці назад додому. Однак у недавній статті Інформатора ми писали, що перевагою для українців залишатись за кордоном є забезпечення житлом роботодавцем. У випадку якщо ця можливість зникне, то люди будуть готові їхати назад додому. 

Також і Огляд світової економіки МВФ нещодавно зазначив, що українські біженці достатньо швидко інтегрувались у ринок праці ЄС. За їх даними, рівень зайнятості українців за кордоном сягає майже 50%. Вони наголошують, що зазвичай такий рівень досягається лише через п’ять або більше років після прибуття.

Джерело