Німеччина планує переглянути систему виплат для українських біженців. Міністр фінансів Крістіан Лінднер заявив, що країна прагне зекономити мільярди євро, і одним зі шляхів для цього є зміна правового статусу громадян України, які знаходяться в країні. Зміни мають стимулювати біженців до пошуку житла. Міністр також анонсував реформу системи виплат на житло.
Про це пише Spiegel. За даними видання, зменшення соціальної виплати по безробіттю дозволяє Німеччині заощадити значні витрати, але для цього біженцям необхідно отримати новий правовий статус.
Крістіан Лінднер таким чином хоче отримати новий правовий статус для біженців з України та позбавити їх прав на громадянство. Мета полягає в тому, щоб зменшити витрати на допомогу громадянам і залучити більше біженців на ринок праці.
Українці не проходитимуть процедуру надання притулку та не одержуватимуть автоматичну громадянську допомогу, яка забезпечує соціально-економічний мінімум без роботи. Крім того, Лінднер запропонував реформувати компенсацію витрат на житло, запровадивши фіксовану ставку замість відшкодування на основі фактичних витрат.
Виплати з безробіття, які отримують біженці у Німеччині
У Німеччині українські біженці підтримують виплати з безробіття через програму Bürgergeld, яка у 2023 році підтримала 5,5 мільйонів осіб. Ця допомога призначена для малозабезпечених та безробітних, щоб забезпечити їм гідний рівень життя. Минулого року 707,8 тисяч українців, які мають тимчасовий захист, отримували цю допомогу, включно з коштами під час навчання на інтеграції.
Наприкінці 2023 року уряд Німеччини оголосив ініціативу Job-Turbo, яка має на меті прийти до інтеграції українських біженців на ринок праці. Передбачено, що мовні курси будуть організовані паралельно з трудовою діяльністю.
Попри заклики деяких політиків скасувати виплати Bürgergeld для українців, уряд Німеччини не планує їх скасовувати. Натомість будуть посилені заходи контролю за нелегальним працевлаштуванням, щоб уникнути зловживань.
У 2024 році розмір допомоги Bürgergeld становить:
- Самотні особи/самотні батьки – 563 євро (понад 25 тисяч грн, за свіжим курсом);
- Для партнерів у сімейній парі – 506 євро (майже 22,5 тис. грн);
- Дорослі у закладах – 451 євро (понад 20 тисяч гривень);
- Підлітки (14-17 років) – 471 євро (майже 21 тисяча грн);
- Діти (6-13 років) – 390 євро (понад 17 тисяч грн);
- Діти до 5 років – 357 євро (близько 16 тисяч грн).
Наприклад, сім’я з матір’ю та двома дітьми (6 і 14 років) отримує 1424 євро (понад 63 тисячі грн). Додатково центри зайнятості дають 750-850 євро (від близько 33 345 до 37 800 грн) на людину для покриття витрат на оренду житла.
Нагадаємо, в Німеччині хотіли скасувати готівкові виплати біженцям, натомість кожній людині видадуть картку, куди поступатимуть кошти. Також повідомлялося, що українців у Німеччині закликали шукати роботу.