Швейцарія обмежує притулок для українців – які нові правила для біженців

Швейцарія вирішила змінити підхід до надання притулку українцям. Країна почала диференціювати біженців залежно від регіону їхнього проживання в Україні. Палата представників країни частково підтримала ініціативу Сенату, згідно з якою “статус S” на проживання буде надаватися лише тим громадянам України, які прибули з територій, що перебувають під контролем Росії (тобто окуповані – ред.).

Ті ж, хто втік з тилових регіонів, не матимуть права на цей статус. Поправка була ухвалена 96 голосами проти 87, і, за інформацією видання swissinfo.ch, вона стосується лише українців, не поширюючись на інших шукачів притулку.

Тобто тепер біженців будуть відрізняти за тим, чи мешкали вони в зонах активних бойових дій, чи у відносно мирних областях України, де не було значних воєнних дій. 

“Захист має надаватися лише тим, хто живе на спірних територіях України або на територіях, повністю або частково окупованих Росією. Тим, хто жив на території під контролем України, де немає бойових дій, більше не слід надавати статус S”, – пише швейцарське видання.

Що відомо про програму S для українців

Програму S для українців, які виїхали зі своєї країни після 24 лютого 2022 року. Статус продовжили до 4 березня 2026 року. Відомо, що таке рішення було продиктоване безпековою ситуацією в Україні. Тож його можуть надалі переглянути, якщо ця ситуація змінюватиметься – зокрема, покращиться.

Швейцарія надала українським біженцям статус захисту S із 12 березня 2022 року. Це дає їм право жити й працювати у Швейцарії, а також отримувати соціальну допомогу. Її надавали тим, хто проживав в Україні до 24 лютого 2022 року. Наразі близько 66 тисяч українців мають статус захисту S у Швейцарії.

Висилати українців, навіть на запити влади України, країни ЄС не збираються. Адже ті суттєво допомагають місцевій економіці, писало видання Bloomberg. Наприклад, тільки у Німеччині зареєстровано 1 169 630 українців. Сотні тисяч мешкають у Польщі, Чехії, та інших європейських країнах.

При цьому ситуація для українських біженців у Швейцарії почала ускладнюватися ще з серпня цього року, бо процедура отримання тимчасового захисту стала суворішою. Державні органи ретельніше перевіряють документи заявників на надання статусу S та його ануляції. Федеральний уряд все частіше відхиляв заяви на цей статус або анулював його.

Джерело