Швейцарія вперше з початку повномасштабної війни в Україні депортувала додому українців. Йдеться про трьох чоловіків, які скоїли важкі злочини. Припускається, що на батьківщині їх можуть мобілізувати.
Про це пише швейцарське видання Neue Zürcher Zeitung. Літак з громадянами України вилетів з аеропорту Цюріха вранці в середу, 30 жовтня. На борту спецрейсу перебували троє злочинців з України. Їх супроводжували кілька офіцерів кантональної поліції Цюріха.
“Це вперше з початку війни у лютому 2022 року, коли Швейцарія повертає на батьківщину українців, які скоїли кримінальні злочини”, – пише NZZ.
Депортаційний рейс вирушив до Польщі, звідки трьох чоловіків наземним транспортом доправлять в Україну. Швейцарське видання припускає, що в Україні їх можуть призвати на військову службу. Інформацію NZZ про депортації підтвердив Державний секретаріат з питань міграції (SEM).
“Дійсно, три людини були репатрійовані в Україну спецрейсом. Це засуджені злочинці, яких видворили з країни. Додаткова інформація про людей не може бути надана через захист даних і конфіденційності. Одне можна сказати точно: люди, яких висилають з країни через суд, не вчиняли дрібних злочинів. Вони повинні були бути звинувачені в тяжких злочинах, таких як пограбування, позбавлення волі або тілесні ушкодження. Свої злочини вони скоїли в кантоні Цюріх, де були засуджені та видворені з країни”, – написали у SEM у відповідь на запит медіа.
Водночас SEM не змогли сказати, чи незабаром відбуватимуться подальші депортації інших українців.
Українські біженці у Швейцарії
У вересні Швейцарія зберегла статус тимчасового захисту для біженців з України. Статус продовжили до 4 березня 2026 року. Швейцарія надає українським біженцям статус захисту S із 12 березня 2022 року. Це дає їм право жити й працювати у Швейцарії, а також отримувати соціальну допомогу. Її надають тим, хто проживав в Україні до 24 лютого 2022 року. Наразі близько 66 тисяч українців мають статус захисту S у Швейцарії.
Також уряд Швейцарії розглядає нову ініціативу, яка має на меті спростити процес працевлаштування для українських біженців, які отримали статус захисту S. Очікується, що проєкт буде готовий до лютого 2025 року. Відповідно до плану, біженці зі статусом S повинні бути зареєстровані у службах зайнятості, а також братися за участь в інтеграційних програмах. Водночас працівникам надаватиметься можливість змінювати місце проживання між кантонами.