Таллінський кінофестиваль залишить в програмі “Глухих коханців”, попри протест України: цей фільм про кохання українки і росіянина

Таллінський міжнародний кінофестиваль не буде вилучати фільм “Глухі коханці” з основної програми, незважаючи на заклики українських установ. Організатори вважають, що стрічка дає можливість порушити важливі соціальні теми. При цьому наголошують, що зміст фільму не є пропагандистським.

Директорка фестивалю Тіїна Локк зазначила, що стрічка є важливою з художньої та змістовної точки зору. За її словами, вона дає можливість підняти актуальні соціальні теми, пише естонське видання ERR.

“Фільм покажуть на PÖFF, адже ми обрали його не випадково, а тому що це художньо та змістовно дуже гострий фільм і дає можливість поговорити на актуальні теми”, – сказала Локк.

На її думку, якщо фестиваль піддасться постійній забороні певних фільмів, він втратить імунітет до пропаганди. За словами Локк, фільм ще ніхто не бачив, але навколо нього вже розгорнули величезну наклепницьку кампанію.

“Цей фільм зазнає дуже лютої атаки з боку російських опозиціонерів, білорусів і українців, у яких точки зору, звичайно, дуже різні, і цей фільм також можна дуже по-різному трактувати, в цьому його шарм”, – сказала вона.

При цьому “Глухі коханці” зняті Борисом Гуцем, автором, який покинув Росію після початку війни, тому фільм продовжує викликати певні дискусії. Кінофестиваль підкреслює, що це не російський фільм, а режисер неодноразово виступав проти війни та знімав попередній фільм “Мінськ” в Естонії за підтримки Естонського кіноінституту. Гуц жив як біженець у різних європейських країнах, а зараз проживає в Сербії. Мовляв, і його новий фільм також повністю незалежний: “Він був знятий за власні кошти з мінімальним бюджетом і знятий у Стамбулі міжнародною знімальною групою”.

Проте суспільна реакція залишається гострою. Незважаючи на це, саме на Талліннському кінофестивалі відбудеться світова премʼєра “Глухих коханців”. Її початок – у неділю, 17 листопада, о 20:30.

Як Україна бойкотувала “Глухих коханців”

Напередодні Державне агентство України з питань кіно закликало організаторів Талліннського кінофестивалю “Темні ночі” не демонструвати російський фільм “Глухі коханці”. Відомство зауважило, що “надання можливості демонстрації російських фільмів у сучасному контексті несе ризик пропаганди, яка виправдовує агресію, може бути частиною інформаційної стратегії агресора”.

Міністерство закордонних справ України також закликало Талліннський кінофестиваль зняти з показу фільм “Глухі коханці”. В МЗС назвали це черговою спробою гуманізувати Росію як агресора та відбілити її за допомогою культури.

Україна виступила проти гуманізації росіян

Суспільне мовлення також висловило незгоду та обурення з приводу включення фільму до офіційної конкурсної програми Талліннського міжнародного кінофестивалю та закликало організаторів переглянути своє рішення. Оскільки фільм розповідає про стосунки української біженки і росіянина у Стамбулі на тлі війни в Україні, телевізійники зауважили, що у фільмі є риси виправдання російської агресії і зображення агресора в якості жертви. Стрічка також містить звинувачення українських військових у скоєнні воєнних злочинів, зокрема катуванні полонених, що є прикладом інструменталізованої “м’якої сили” російських імперських наративів.

Нагадаємо, що за роки Незалежності, український кінематограф переживав різні часи. Були труднощі, майже відсутність зйомок. В інший період в кінотеатрах та на телебаченні чи не що тижня виходили кілька фільмів власного виробництва. І деякі з них збирали чималу касу. “Інформатор-Україна” розказував про українські фільми, які увійшли у ТОП-10 за касовими зборами за всі роки Незалежності. 

Джерело