У Словаччині українські біженці отримуватимуть менше державної підтримки: нові умови

Деякі українські біженці в Словаччині, які опинились в країні через повномасштабну війну з Росією, отримуватимуть менше державної підтримки. Зміни почнуть діяти з березня наступного року. Відомо, що словацькі депутати схвалили поправки у законі про імміграцію без попередніх консультацій. 

У Словаччині ухвалили законодавчі зміни через економію державних коштів. З 1 березня наступного року українці, які отримають статус біженця після 28 лютого 2025 року в країні, зможуть перебувати у притулках максимум 60 днів, замість 120 як було до цього. Про це повідомляє словацький Spectacor. Зазначається, що грошова допомога на проживання також буде обмежена 60 днями. Однак зміни, які були ухвалені в прискореному порядку без консультацій, не зачеплять вразливі групи: пенсіонерів 65+ років, дітей до 5 років або єдиних опікунів таких дітей.

Деякі опозиційні депутати Словаччини засудили дані поправки та назвали їх аморальними та неприйнятними через відсутність обговорення. Заступник міністра внутрішніх справ Петер Краупсе повідомив, що більшість українських біженців знаходять житло та роботу протягом перших двох місяців після прибуття до Словаччини. 

“Ми повинні заощаджувати там, де це можливо”, – заявив заступник міністра.

Як свідчить осінній Огляд світової економіки (WEO) МВФ, українські біженці дійсно інтегруються на ринки праці ЄС помітно швидше, ніж попередні хвилі біженців. Декілька країн уже оцінили рівень зайнятості серед українців на рівні близько або вище 50%, що зазвичай досягається лише через п’ять або більше років після прибуття.

Допомога українським біженцям в ЄС та Великій Британії

У Німеччині продовжили тимчасовий захист для біженців з України. Тепер він діє до 4 березня 2026 року, відповідно до рішення Ради Європейського Союзу. Зміни у 24-й параграф закону щодо термінів перебування українців у Німеччині нещодавно затвердив Бундесрат.

Латвія також затвердила поправки до закону про підтримку українських біженців. Рішення передбачає продовження державної допомоги ще на 365 дінв. Окрім цього, замість двох років, українці отримуватимуть дозвіл на тимчасове проживання в Латвії на три роки. Продовження фінансової допомоги зокрема включає компенсацію витрат на проживання і харчування для вразливих категорій населення, покриття витрат на медичні препарати, разову кризову допомогу, яка зросте до 377 євро (16 437 грн) для дорослого та до 264 євро (11 510 грн) для дитини.

Уряд Великої Британії нещодавно прийняв рішення про продовження візи українським біженцям, які прибули до країни за програмою спонсорства через повномасштабну війну з Росією. Термін продовження візи становитиме 18 місяців. Однак для цього треба подати відповідну заявку на території країни. Зазначається, що процес продовження візи не буде автоматичним. 

Джерело