Українські мігранти в Польщі стали рідше відправляти гроші в Україну – дослідження

Українці, які проживають у Польщі, стали рідше і менше переказувати грошей в Україну. Однак рівень переказу коштів на Батьківщину серед українських біженців, які опинились в країні через повномасштабне вторгнення росіян, залишився на подібному рівні, як і в попередні роки. Зазначається, що загалом гроші в Україну пересилають ті громадяни, які мають стабільну роботу або займаються власним бізнесом. 

Про це стало відомо у дослідженні Національного банку Польщі “Життєва та економічна ситуація мігрантів України та Білорусі в Польщі у 2024 році”. Згідно з даними, у 2024 році загалом майже 40% українських іммігрантів продовжують фінансово підтримувати своїх близьких в Україні. Однак у 2023 році цей показник дорівнював 48%. Серед українських біженців показник залишився на схожому рівні у 30% порівняно з попередніми роками. 

В інфографіці Нацбанку Польщі зазначено, що відсоток “довоєнних” іммігрантів, які переказують кошти в Україну знизився. Восени 2022 року 64% опитаних відправляли гроші на Батьківщину, натомість у 2024 році – 55%

Відсоток українських іммігрантів, які надсилають гроші з Польщі в Україну в період 2022-2024 років. Скріншот: дослідження польського Нацбанку

Проте підвищилась кількість людей, які переказують в середньому понад 1000 злотих (10 290 гривень) щомісяця. З 19% до 22% серед тих, хто приїхав у Польщу до війни, та з 12% до 19% серед українських біженців.

Гроші, Нацбанк
Збільшилась кількість осіб, які щомісяця відправляють в Україну понад 1 тис. злотих. Скріншот: дослідження польського Нацбанку

У дослідженні Нацбанку Польщі зазначили, що знизилась кількість тих, хто переказує кошти хоча б 1 раз на місяць: з 49% респондентів у 2022 році до 37% у 2024-му довоєнних іммігрантів. Проте у випадку біженців зниження було більш значним: з 60% до 33%. 

Дослідження, гроші
Частота переказів коштів до України. Скріншот: дослідження польського Нацбанку

Гуманітарну допомогу в Україну передає майже половина опитаних респондентів – 49%. Серед них 39% біженців і 61% іммігрантів, які прибули в Польщу до 2022 року. 

Українські біженці в Польщі

Експерт компанії Deloitte Александр Лашек нещодавно повідомив, що українські мігранти у Польщі не живуть за рахунок польських платників податків. Це, на його думку, пропагандистський міф. Більшість українських біженців утримує себе цілком самостійно. Окрім того, вони роблять величезний внесок у польську економіку. Він зазначив, що понад 80% українських біженців мають роботу на польській території, або дистанційно працюють в Україні.

Також з 1 липня 2024 року у Польщі змінилися положення закону про допомогу громадянам України. Продовжено легальність перебування для українців, введено нові регуляції щодо інструментів підтримки осіб, які перебувають під тимчасовим захистом. Це зумовлено необхідністю адаптації польського законодавства до сучасних викликів, які відрізняються від тих, що були у 2022 чи навіть 2023 роках.

Також з жовтня 2024 року українські родини з дітьми, які вимушено переїхали до Польщі після початку повномасштабного вторгнення, зможуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку. Ця нова програма допомоги має на меті полегшити адаптацію та забезпечити більш стабільне життя українських біженців у Польщі.

Нагадаємо, українські біженці у Польщі зможуть отримати трирічні дозволи на проживання. Інформатор писав, хто матиме на них право.

 

Джерело