Половина українських переселенців хочуть повернутися з-за кордону додому. 10-20% біженців могли б зробити це прямо зараз, але їм потрібна робота, гроші та житло. Так вважає заступник міністра економіки Олексій Соболєв.
Соболєв 13 листопада наголосив, що, зокрема, будівництво нового житла змушуватиме українців повертатися додому, передають “Новини live”. За словами заступника міністра, аби українці повернулися з-за кордону, їм потрібно допомогти. Йдеться базово про працевлаштування та проживання.
“Ми знаємо, що половина з них (біженців) хоче повернутися в Україну після завершення війни. І ми знаємо, що 10-20% могли зробити це прямо зараз, але їм потрібна робота, гроші, житло”, – сказав Соболєв.
Він також зазначив: важливо перекваліфіковувати жінок на чоловічі професії. За його словами, в Україні успішно працюють над цим.
“Інша сфера – це, звичайно, ветеранська політика, тому ми вважаємо, що для ветеранів найпростіший спосіб повернутися до суспільства – це підприємництво, тому ми маємо багато великих програм, які ми реалізуємо разом із нашими партнерами”, – додав заступник міністра.
Українські біженці та проблема повернення
Згідно з опитуванням Центру міжнародних інституційних порівнянь та міграційних досліджень Інституту Ifo в Мюнхені, майже чверть українських біженців у Європі не планують повертатися додому. Водночас президент України Володимир Зеленський не раз заявляв, що хоче, щоб біженці повернулися, щоб підтримати зруйновану війною економіку і протистояти Росії. Глава держави пояснює, що Україна має повернути 7,5 млн біженців з-за кордону (тобто майже усіх, хто виїхав) щоб “годувати” 10,5 млн пенсіонерів.
У випадку завершення війни у 2025 році близько 2-2,5 мільйона українців можуть повернутися на батьківщину з Європейських країн. Це випливає з даних, які навів демограф і заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун. На його думку, потрібно боротися саме за ту частку українців, які ще не визначились з вибором: залишатись їм в ЄС чи повертатись на Батьківщину.
Нещодавно Інформатор повідомляв за яких умов українські біженці готові повернутися на Батьківщину. Найголовнішим критерієм для українців за кордоном є безпека. Також важливими є вступ до НАТО і ЄС та високі зарплати. Серед вимог є й подолання корупції в державі та реформи, зокрема, у сфері охорони здоров’я та освіти. Причому повернутися буде складніше тим українцям, які мають дітей.