В Німеччині дві українки посварилися через мову: захисниці української може загрожувати депортація

У Німеччині стався мовний скандал між російськомовною та україномовною біженками. Викладачка на курсах української мови зробила зауваження дівчинці та її мамі через використання російської мови в сім’ї. Через це жінка вирішила написати скаргу на вчительку через дискримінацію за мовною ознакою, яка заборонена в Німеччині. Жінка радіє, що там діє такий закон, бо визнає, що в Україні не знайшла б підтримки в аналогічній ситуації.

Про це розповіла мати дівчинки в соцмережах. Біженка з України повідомила, що її дитину без попередження записали на курси української мови для українців. Викладачка – теж українка.

Коли жінка привела дитину на курси, вчителька, як стверджує мама дитини, стала вичитувати її при дітях за те, що вона говорить російською. Також вона нібито заявила, що у дівчинки через це будуть погані оцінки та запропонувала забрати її з уроків.

Пізніше жінка хотіла мирно вирішити питання і підійшла до викладачки, на що та відповіла, що не розуміє російської мови. А на питання, чи буде допомагати дівчинці, якщо та щось не зрозуміє, відповіла, що ні.

Після цього мама дитини розповіла про ситуацію класному керівнику, який є німцем, та попросила в нього поради, як правильно вчинити. Вчитель запропонував написати скаргу на викладачку української мови, оскільки в Німеччині за законом заборонена дискримінація за мовною ознакою. За це можна подати до суду та навіть написати заяву до поліції. Згідно з законом, покаранням може бути штраф, компенсація за моральну шкоду, в’язниця або навіть депортація – все залежить від того, наскільки серйозним є порушення.

Українка заявила, що вона рада, що німецький закон на її стороні. Каже, що якби така сама ситуація сталася в Україні, то закон підтримував би викладачку.

Мовні скандали

Використання російської мови українцями після великої війни стало чутливою темою. На фоні цього час від часу стаються гучні публічні скандали. 

Зокрема, в Одесі у вересні розгорівся скандал навколо заяви місцевої поліцейської, яка обурилася коментарем про використання державної мови в Instagram. У відповідь на питання “чому не державною?” на своїй сторінці, вона висловилася різко та образливо, називаючи критиків нецензурними словами. Поліцейська критикувала українців за кордоном, які носять там вишиванки та критикують співгромадян, які залишаються в Україні під час війни.

Загалом, згідно з даними порталу Opendatabot, протягом 2024 року в Україні склали 219 протоколів за порушення мовного законодавства, водночас звернень громадян було майже 2 тисячі. Лідером за кількість звернень є саме Одеська область (326), більше тільки у Києві (700).

Джерело