Білоруський моніторинговий проєкт “Беларускі Гаюн” зупиняє свою роботу. Проєкт відслідковував ситуацію з російськими та білоруськими військами у Білорусі й дії режиму Олександра Лукашенка. Днями був зламаний чат-бот аналітиків. З високою часткою ймовірністю рішення про закриття каналу пов’язане саме з витоком інформації.
Про це “Беларускі Гаюн” повідомив у Telegram. Мотиви цього рішення не пояснюються, однак раніше творець проєкту “Беларускі Гаюн” Антон Мотолько повідомляв про злам їхнього чат-бота.
За його словами, внаслідок несанкціонованого входу рано вранці 5 лютого невідомі отримали доступ до чату з ботом Гаюна, куди збиралася інформація від людей. Мотолько казав, що достеменно невідомо, який обсяг даних міг бути вивантажений за той час, поки у стороннього акаунта був доступ. Він визнав, що в цій ситуації спрацювала людська помилка, і ця помилка була його власною. Мотолько попередив, що ті, хто передавав дані в чат-бот Гаюна, тепер під загрозою, та рекомендації щодо того, як уникнути проблем:
“Якщо ви надсилали інформацію, яка може вас ідентифікувати, або писали з акаунтів, які можуть вас ідентифікувати, ви під загрозою. Також настійно рекомендую всім, хто користується обліковим записом у телеграмі тривалий період, видалити його і створити новий, і рекомендується так робити хоча б раз на рік. Наразі критичні вразливості виправлено, але я розумію, що, на жаль, ми не змогли повністю захистити людей”.
З каналу українці останнім часом, зокрема, дізнавалися, скільки Шахедів щодня залітає на територію Білорусії з України. І як з ними бореться режим Лукашенка.
“Беларускі Гаюн” також регулярно інформував про переміщення підрозділів Росії територією Білорусії. Ця інформація, без жодного сумніву, була корисною для ЗСУ та української розвідки.
“Беларускі Гаюн”
“Беларускі Гаюн” – це моніторинговий OSINT-проєкт, який відстежував військову активність на території Білорусі, опираючись на дані, надіслані громадянами країни у чат-бот Telegram. Проєкт розробив систему перевірки фактів і верифікації, яка не розголошується, щоб ускладнити подання дезінформації для публікації. Іноді, коли команда не була до кінця впевнена в достовірності інформації, її публікували з позначкою “непідтверджено”.
Моніторингову групу створив у січня 2022, перед початком великої війни, активіст Антон Мотолько. Проєкт названий на честь білоруського міфічного персонажа лісового духу Гаюна. Литовське національне радіо і телебачення зазначило, що інформація, оприлюднена моніторинговим проєктом, часто цитується великими українськими ЗМІ, що допомагає українським цивільним і військовим краще зрозуміти загрози, які становлять російські війська, дислоковані на території Білорусі.
У березні 2022 року МВС Республіки Білорусь визнало Telegram-канал проєкту екстремістським формуванням. Станом на 7 лютого 2025 року на Telegram-канал проєкту підписані майже 340 тисяч людей.