Одну з пам’яток архітектури у Києві, будинок вчителя, який був пошкоджений внаслідок ракетного обстрілу у 2022 році, включили у перелік World Monuments Watch 2025. Це перелік з 25 світових об’єктів культурної спадщини, які потребують захисту і можуть зникнути. І, хоч купол споруди вже врятований, у тому числі за гроші напряму від Посольства США в Україні, сама будівля потребує тривалого відновлення.
Про небезпеку для будинку вчителя у Києві повідомили на сайті World Monuments Watch 2025. Там зазначили, що споруда є пам’яткою національного значення. Та нині, після ворожого удару 2022 року, вона опинилася у вкрай поганому стані. До переліку, окрім споруди у Києві, потрапили зруйновані через землетрус історичні будівлі Курошіми на півострові Ното в Японії, міська фабрика в Газі, зруйноване землетрусом історичне середмістя Антак’ї в Туреччині, монастирі долини Дріно в Албанії, буддійські гроти Майцзішань і Юньган в Китаї тощо.
Трагедія у середмісті Києва сталася 10 жовтня 2022 року, коли купол будинку вчителя пошкодила вибухова хвиля під час ракетного удару. Відновлення купола провели до травня 2024 року за підтримки World Monuments Fund та Посольства США в Україні. Спочатку фахівці провели дослідження стану купола, після чого виконали стабілізацію металевих конструкцій, скління понад 500 квадратних метрів гартованим склом і організацію систем водовідведення.
Історія Будинку вчителя: від проголошення незалежності до обстрілу 2022-го
Будівлю було споруджено у 1910-1912 роках за проектом та під керівництвом видатного архітектора Павла Альошина, як Педагогічний музей імені Цесаревича Олексія. Музей урочисто відкрили у жовтні 1912-го, а з початком Першої світової війни експозицію з нього евакуювали до Курська, а у самому приміщенні спочатку розташовувався штаб авіації великого князя Олександра Михайловича і майстерня протигазів, згодом – різні організації.
Після створення Української Центральної Ради 1917 року вона зайняла приміщення будівлі. Сам Грушевський писав у мемуарах, що займав лише дві кімнати. Загалом тут відбулося 9 загальних зборів (т.зв. “Великі Ради”). 20 листопада 1917 р. Педагогічний музей став місцем проголошення Української Народної Республіки, прийняття IV Універсалу про незалежність в ніч з 24 на 25 січня 1918 р.
У радянські часи тут працював Музей Леніна у Києві, Пролетарський музей, Музей революції і історії партії. Напочатку Другої світової під час відступу з Києва радянські війська замінували будинок, втім, німецьким військам вдалося знайти вибухівку. Педагогічний Музей повернувся до будівлі лише 1977 року.
А 10 жовтня 2022 року Київський міський будинок вчителя постраждав від російських обстрілів. Ударна хвиля від падіння уламків ракети на перетині вул. Володимирської та бул. Тараса Шевченка неподалік вибила вікна та скління купола. На щастя, єдиними людьми, хто знаходився в будинку на той момент, були охоронець та прибиральниця – обидва були в укритті, тож не постраждали.
Місто реставруватиме будинок вчителя і ще дві садиби власними силами
Нагадаємо, днями Інформатор розповідав про те, що Київ власними силами відреставрує Будинок вчителя та дві садиби: Терещенків і Мурашка у середмісті. Тут проведуть протиаварійні, консерваційні та, зрештою, реставраційні роботи. А виконуватимуть їх коштами міського бюджету в найближчі три роки.
А вже після удару безпілотником по урядовому кварталу у Києві 1 січня ми писали, що у КМДА поки не вирішили, чи відновлюватимуть історичні будинки-пам’ятки коштом міста, чи залучатимуть державні кошти за програмою “єВідновлення”. Поки у столиці складалися лише акти технічного стану споруд. Після цього для кожної з будівель готуватимуть технічні рекомендації з відновлення.