Держава не може дозволити собі виплачувати більші суми за пошкоджене житло внаслідок війни. Наразі максимальна сума виплат за програмою “єВідновлення” становить 500 тисяч гривень за пошкоджений будинок і 350 тисяч гривень за квартиру. Нардепи намагаються зробити так, щоб програма ну була заморожена через відсутність на неї коштів в бюджеті.
Про це в інтерв’ю “Укрінформу” розповіла голова партії “Слуга Народу” Олена Шуляк. За її словами, станом на 28 жовтня погоджено заявки майже на 8 мільярдів гривень. Компенсації погодили більш ніж 73 тисячам українських сімей, які вже отримали чи отримають у майбутньому кошти на ремонт.
Водночас щодо компенсації за зруйноване житло, Шуляк каже, що вже видано понад 11 тисяч сертифікатів на 17,2 млрд гривень. Середня сума житлового сертифіката становить 1,6 мільйона гривень.
Шуляк також прокоментувала інформацію про можливе призупинення програми “єВідновлення” через те, що в державний бюджет 2025 року не заклали кошти. За її словами, у держбюджеті-2025 на субвенції для органів місцевого самоврядування за пошкоджене житло передбачено лише 500 млн гривень. А на житлові сертифікати й для реалізації третього етапу програми, що стосується тимчасово окупованих територій, – нуль.
Шуляк додала, що запропонувала спрямувати на “єВідновлення” 10 млрд гривень, а Міністерство відновлення попросило ще більше – понад 40 млрд гривень. За словами Шуляк, бюджет наразі готується до другого читання, і хоча сума може бути меншою за заплановану, народні депутати “зроблять усе можливе, щоб програма не була заморожена”.
Програма “єВідновлення”
У жовтні уряд змінив правила програми “єВідновлення”. Відтепер громадяни, чиє житло було знищене внаслідок бойових дій, можуть подати заяву на отримання житлового сертифіката або виплати для відбудови на власній земельній ділянці в межах програми “єВідновлення” через Центри надання адміністративних послуг та портал “Дія”. Це оновлення дозволить отримати компенсацію тим людям, які раніше не могли скористатись послугою в мобільному застосунку.
Програма “єВідновлення” поширюється на житло, яке було пошкоджене після 24 лютого 2022 року. Кошти на ремонт пошкодженого помешкання можна також отримати, якщо власник ще не відновив його за власний кошт.
Мають право на отримання допомоги: фізичні особи-громадяни України; об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків. Не можуть отримати компенсацію: особи, до яких застосовано санкції; особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I “Злочини проти основ національної безпеки України” Особливої частини Кримінального кодексу України; їхні спадкоємці.
Для того, щоб отримати кошти, треба зробити кілька кроків. Насамперед – це подати заяву через додаток Дія. Після цього її розгляне комісія і визначить розміру виплати. Отже, все що вам потрібно, це:
- Авторизуватися на порталі “Дія”;
- Обрати розділ “Послуги”;
- Обрати розділ “Земля, будівництво, нерухомість”;
- Натиснути кнопку “Компенсація за пошкоджене майно”;
- Заповнити всі потрібні поля в анкеті;
- Перевірити правильність даних в анкеті;
- Підписати заяву файловим ключем (якщо в заяві є співвласники, то вони також мають підписати заяву КЕПом);
- Відправити заяву.