Омбудсмен з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що до Нового року можуть бути позитивні новини щодо повернення українців з російського полону. Наразі тривають перемовини за посередництвом ОАЕ. Але не варто виключати те, що агресор може зірвати домовленості.
Такою інформацією Лубінець поділився у рамках телемарафону “Єдині новини”. Він зазначив, що є певна комунікація стосовно цього питання. Проте попередив, щоб українці не сприймали цю інформацію, як анонс. Адже росіяни можуть все скасувати.
“Є комунікація, я дуже сподіваюсь, що до нового року у нас будуть позитивні новини. Я дуже не хочу, щоб українське суспільство сприймало цю інформацію як анонс. Ніколи не можеш бути впевненим на 100%, що ти очікуєш домовленості від РФ”, – сказав омбудсмен.
Він окремо акцентував увагу на поверненні депортованих українських дітей. За його словами, Росія відмовляється співпрацювати у цьому питання і тому кожна дитина, яка повернулась додому, це велике досягнення. Бо операції щодо цього питання багатоскладові та довготривалі.
Лубінець додав, що якщо кожного дня повертати по одній депортованій дитині, то знадобиться щонайменше 55 років. Але ця цифра геть не остаточна, адже росіяни й надалі продовжують вивозити неповнолітніх українців з окупованих територій. За статистикою, наразі там перебуває близько 1,5 млн дітей, і всі вони під загрозою депортації.
Обмін полонених
Нещодавно РФ опублікувала списки військовополонених українців та заявила, що Київ нібито не хоче забирати своїх людей. Але омбудсмен заперечив це і заявив, що саме росіяни ігнорують пропозиції про обміни та саботують ті, про які вже були домовились.
В останньому списку на обмін, який оприлюднила омбудсмен РФ Москалькова, фігурує 630 імен українських військовополонених. Стверджується, що це списки людей, яких нібито не хоче обмінювати Україна. Незадовго до цього український омбудсмен Дмитро Лубінець зустрічався з колегою з РФ на території Білорусі за підтримки Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ). Зазначалось, що за результатами зустрічі досягнуто низку гуманітарних домовленостей, спрямованих на підтримку українських громадян, зокрема військовополонених та їхніх родин.
У листопаді в Україну повернули рекордну кількість тіл полеглих захисників – 563. Оборонці загинули на двох напрямках – Донецькому та Бахмутському. Заходи з репатріації відбулись завдяки взаємодії співробітників Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими із Об’єднаним центром СБУ, МВС та низкою структур безпеки та оборони України.
Раніше Інформатор писав, що 18 жовтня звільнили з російського полону 95 військовослужбовців. Серед них є нацгвардійці, військові моряки, бійці ЗСУ, прикордонники та представники інших підрозділів — загалом 69 солдатів та сержантів і 26 офіцерів. Додому повернулися українці, яких Росія засудила на драконівські терміни ув’язнення.