Запланована двостороння угода між Україною та США передбачає механізм, за яким фінансова підтримка, надана Штатами з 2022 року, не буде трактуватися як український зовнішній борг. Вашингтон і Київ поки узгоджують договір про створення інвестиційного фонду, який дозволить США вкладати кошти в українську інфраструктуру та надра. Йдеться не про кредит, а про партнерську модель співпраці.
Про це в ефірі національного телемарафону 19 квітня заявив заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка. За його словами, майбутній документ передбачає створення інвестиційного фонду, за рахунок якого американська сторона зможе отримувати прибуток від вкладень у розвиток української економіки.
“”Мова йде про інвестиції в Україну, які дозволяють народу Сполучених Штатів Америки заробити від того, що вони допомагають нам, при цьому не визнаючи це як борг або зміну умов допомоги, яка надавалася”, – пояснив Качка.
Наразі між сторонами підписано лише меморандум про наміри, тоді як повноцінна угода все ще у процесі доопрацювання. Як зазначив Качка, переговори непрості, але основний принцип – жодних нових боргів і жодного перекваліфікування вже наданої допомоги в борг.
Він також підкреслив, що ідея розглядати американську підтримку як борг з’явилася лише одного разу – у чернетковому варіанті тексту, який згодом опинився в публічному просторі. Після цього, за його словами, до цієї концепції не поверталися:
“Всі розуміють, що це – не кредитування, а партнерство з обопільною вигодою”.
Ключовий елемент майбутньої угоди – інвестиційний фонд, який, згідно з планом, отримає переваги в доступі до українських об’єктів для інвестування. Пріоритетними сферами визначено видобуток корисних копалин, зокрема рідкоземельних, але також розглядаються інфраструктурні, енергетичні проєкти, включно з атомною енергетикою.
“Ми відкриті до широкого спектра інвестицій. Якщо, умовно, прибуток від таких вкладень досягне трильйона – це фантастика, але не неможлива – то Україна цілком здатна повернути навіть більше, ніж будь-які цифри, які звучали в медіа”, – підкреслив він.
Угода про корисні копалини
Нагадаємо, що наприкінці лютого 2025 року планувалося підписання рамкової угоди про спільну розробку українських надр, але вона зірвалася через дипломатичний конфлікт, який виник у Білому домі під час візиту президента Зеленського до США.
А вже 27 березня з’явилася інформація про нову пропозицію з боку США – оновлену, більш масштабну угоду. У самих Сполучених Штатах вона викликала суперечливу реакцію, а деякі політики навіть назвали її “економічним тиском”. Після цього президент Дональд Трамп, згідно з повідомленнями джерел, пригрозив Зеленському “серйозними наслідками” в разі, якщо підписання не відбудеться.
Нещодавно Україна і США підписали меморандум, що засвідчує намір фіналізувати та укласти угоду про корисні копалини. Попереду – фіналізування тексту документа. Також готується створення Фонду інвестицій у відбудову України.
Президент США Дональд Трамп казав, що угоду про надра Америка та Україна підпишуть на наступному тижні – 24 квітня. Вона, за його словами, буде частиною “великої мирної угоди”.