Українська армія стикається з критичною нестачею особового складу на фронті. Це змушує Генеральний штаб ЗСУ давати розпорядження підрозділам ППО переводити своїх бійців у піхоту. Ситуація загострює проблему управління системою протиповітряної оборони.
За словами одного з джерел The Guardian, такі переведення створюють ризик для обороноздатності країни. Як мінімум, це загрожує як ефективності ППО, так і їхній безпеці, якщо таких військових візьмуть у полон.
“Ці люди володіли навичками управління ППО, багато хто з них пройшов навчання за кордоном. Їх відправляють на передову, хоча вони не мають необхідної підготовки для бойових дій у піхоті”, – кажуть джерела видання.
Офіцери ППО стверджують, що втрати у складі їхніх підрозділів стають катастрофічними. А зростаючі вимоги щодо таких переведень ускладнюють належне управління підрозділами ППО.
“За останній рік чисельність мого підрозділу скоротилася більше ніж наполовину. Тепер більшість бійців – це чоловіки за 50 або ті, хто має поранення. Комісії продовжують вимагати нових переведень, що ставить під загрозу функціонування системи”, – розповів один із військових.
Через виснаження мобілізаційного резерву українська армія дедалі частіше поповнюється людьми старшого віку, які не мають достатньої фізичної чи психологічної підготовки. Солдат 114-ї бригади територіальної оборони розповів:
“Нещодавно до нас приєднали 90 новобранців, але тільки 24 з них змогли вирушити на позиції. Решта – це літні, хворі або люди з алкогольною залежністю. Місяць тому вони гуляли Києвом чи Дніпром, а зараз сидять в окопах і ледь тримають зброю”.
Наскільки реально в Україні знизити мобілізаційний вік
Президент Володимир Зеленський не підтримує ідею зниження мобілізаційного віку. Він наголошує на необхідності технологічного переоснащення армії.
“Наш мобілізаційний вік починається з 25 років. Пропозиції знизити його до 18 років я вважаю несправедливими. Головне завдання – підвищити ефективність нашої армії за рахунок сучасних технологій, а не кількості бійців”, вважає він.
Попри це, мобілізаційна криза залишається одним із головних викликів для обороноздатності України в умовах затяжної війни. За словами голови Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Івана Тимочка, вік мобілізації в Україні можуть знизити лише у єдиному випадку – якщо виникне гостра потреба у людських ресурсах на фронті для оборони України. При цьому всі інші лазівки щодо призову мають зникнути.