Головне управління розвідки 24 жовтня попередило про підготовку мітингів-провокацій у містах України. Це стара тема: ще у лютому саме ГУР розповідало про спецоперацію російських спецслужб під назвою “Майдан-3”. Мета була через мітинги та виступи лідерів громадської думки дискредитувати органи державної влади та утворити хаос. Проте наразі ця історія отримала нове забарвлення: за даними Інформатора, російські спецслужби, можливо, намагатимуться діяти через родини військовополонених та зниклих безвісти.
Головне управління розвідки України повідомило, що анонімні акаунти в месенджерах шукають людей, готових за гроші брати участь у заходах, спрямованих на дискредитацію військово-політичного керівництва України, зокрема – спецслужб.
“Тих, хто купується, просять знімати фото та відео з провокативних акцій, аби створити “картинку” з метою суспільної поляризації та створенню напруги всередині України”, – застерігають в ГУР.
Деякі дії, як повідомляє ГУР, заплановані в Києві, Одесі, Дніпрі та інших обласних центрах. Розвідники закликають громадян бути пильними і не брати участі в таких провокаціях, які шкодять національній безпеці, але при цьому не уточнюють, про які саме можливі акції йдеться в їхньому повідомленні.
Від джерела, близького до РНБО, Інформатор дізнався, що мітинги-провокації можуть бути пов’язані із справами військовополонених та зниклих безвісти. Інших деталей Інформатор не отримав.
Відомо, що деякі родичі полонених вимушені спілкуватися з представниками РФ та могли стати об’єктами маніпуляції збоку російських спецслужб. На них могли намагатися вплинути, поширюючи фейки про нібито небажання української влади проводити обміни. Також були зафіксовані випадки, коли родичі військовополонених листувалися із невідомими, ймовірно, громадянами Росії, які пропонували їм зв’язок із зниклою чи полоненою людиною в обмін на виконання завдання (зазвичай завданням був допис у соцмережі чи інша подібна дія).
Мітинги родичів військовополонених і зниклих безвісти: як проходять, які нюанси
Останнім часом у різних містах країни, у тому числі у Києві, відбувалися мітинги родичів полонених та зниклих безвісті. Тут важливо розуміти, що ці люди заслуговують на співчуття та підтримку, проте вони так само можуть бути вразливими до дезінформації з боку російської пропаганди. Намагаючись знайти інформацію про своїх рідних, вони виходять на площі міст із закликами знайти своїх близьких, на плакатах вказують прізвища військових, їх бригаду, останню дату зв’язку.
Для привернення уваги учасники мітингів тримають в руках портрети своїх дітей, батьків, синів, побратимів, запалюють фаєри у патріотичних кольорах, співають гімн, обгортаються в українські прапори і скандують “Поверніть наших рідних додому!”, “Почуйте нас!” і “Ганьба”. Зокрема учасники закликали владу притягнути до кримінальної відповідальності командирів, чиї рішення та накази привели до масових втрат на фронті.
Чому родини військовополонених є вразливими до активностей російських спецслужб
Нагадаємо, що родичі військовополонених часто об’єднуються в групи в соціальних мережах, щоб поділитися інформацією та обговорити з такими ж, як вони, своє горе. На жаль, дуже часто такі групи привертають увагу російських спецслужб, які інколи приєднуються до обговорення під виглядом інших учасників.
Представники російських спецслужб можуть збирати особисті дані родичів полонених, шантажувати або вербувати їх. В Росії є інтернет-сервіси замовлення продуктів чи засобів гігієни для ув’язнених, якими також можуть скористатися українці. Це одне з джерел, як особисті дані родичів полонених стають відомі спецслужбам ворога.
В Міноборони просять не повідомляти зайвої інформації про зниклого в соцмережах, бо військовослужбовець може перебувати в полоні, він може видавати себе за цивільного або ховатись у місцевих і шукати шлях повернення додому. Тому зайва інформація в мережі призводить до ускладнення обміну або викриття бійця. Водночас активісти і родичі зниклих вважають, що це дає змогу зв’язатись з його побратимами і збільшує шанси на знайдення близької людини.