Хибне враження про вундерваффе з РФ: чи слід боятися удару Орєшніком по Києву

В українському сегменті Telegram ширяться повідомлення про, нібито, загрозу ракетного удару з боку російських військ тактичною балістичною ракетою “Орєшнік”. Це чуттєва інформація – особливо після непростого ранку 7 травня, коли українська столиця зазнала комбінованої ракетно-дронової атаки з боку армії РФ. Втім, фахівці стверджують, що уявлення про цю ракету, яке склалося в українського населення, щонайменше, хибне: “Орєшнік” якщо й придатний до застосування, але не може бити точно, і вже точно не є “супер-зброєю”.

Про можливості тактичної балістичної ракети “Орєшнік” розповів український політтехнолог та колишній інженер-конструктор КБ “Південне” Олександр Кочетков у Facebook. Він зауважив, що в українського споживача новин склалося хибне враження про комплекс “Орєшнік”, як про супер-зброю. Саме таке враження й експлуатують російські пропагандисти, коли намагаються вкидати до українського інформаційного простору чутки про, буцімто, “вибір Кремлем цілей для удару “Орєшніком” у Києві (таке завдання нібито дав російський президент). 

Зокрема, керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко вказав, що таку інформацію поширюють для залякування українців. А експерт з питань авіації Анатолій Храпчинський у коментарі телеканалу “Київ 24” зауважив, що РФ продовжить нагнітання інформаційної паніки, оскільки, каже він, ворог воює за “доктриною Герасимова”, що передбачає не стільки фізичний, скільки інформаційний та психологічний вплив. Втім, куди важливіше те, що й сам “Орєшнік” не є тим-таки “вундерваффе”, яким його намагаються представити російські пропагандисти.

“По-перше, “Орєшнік” має роздільні бойові частини, тому по якихось конкретних цілях він бити не може у принципі. Хіба що по районах великого міста, Києва, наприклад. І це вже видає мету авторів “новини”: налякати українців, щоб трохи компенсувати той переляк, який зараз панує у Москві”, – підкреслив Кочетков.

По-друге, зазначає він, швидкості у приблизно 10 махів, яку мали боєголовки “Орєшніка” при ударі по “Південмашу”, недостатньо для створення ефекту “кінетичної зброї”. Він вважає, що руйнування у разі застосування цієї ракети будуть такими саме, як і при застосуванні звичайних балістичних ракет – тому росіянам простіше бити “Іскандером” (надійніше й точніше).

“По-трете, дійсно, “Орєшник” майже неможливо перехопити наявними у нас засобами ППО. Але ж його застосування зруйнує дуже вигідний для Кремля міф про цю ракету як суперзброю”, – пише Олександр Кочетков.

Фахівець має на увазі майже ідеальний набір факторів, що склався під час удару по “Південмашу”. У той день, зауважує він, була щільна хмарність, і на камерах спостереження спостерігачі побачили, як з “низького неба” виринають якісь об’єкти у розпеченому ореолі і стрімко падають на землю. Це справило ефект, бо раніше такого ніхто не бачив – втім, при повторному ударі, додає Кочетков, такого вражаючого медійного ефекту вже не буде, як і міфу про “суперзброю”.

“По-четверте, всі ці мої аналітичні міркування мають сенс лише у випадку, якщо “Орєшнік” полетить. А ось з цим в агресора проблеми. Бо вони намагалися декілька разів повторити удар, навіть закривали небо над полігоном, але щось пішло не за планом”, – резюмує експерт.

Загалом, Кочетков вважає вірогідність ударів із застосуванням тактичних балістичних ракет невисокою. А у разі, якщо це все ж станеться – руйнування та жертви будуть подібними до тих, що Україна й Київ вже понесли від попередніх ракетних ударів.

Сім фактів про “Орєшнік”: чому був вдалим пуск по Південмашу, і що пішло не так потім

Нагадаємо, 21 листопада 2024 року Інформатор писав про те, що росіяни запустили по Дніпру з Астраханської області РФ міжконтинентальну балістичну ракету. За словами російського президента, це новітня ракета під назвою “Орешник”. Нею завдали удару по заводу Південмаш. Начебто вона успішно пройшла політ та досягла мети.

А вже 6 лютого 2025 року ми писали, що РФ нібито планувала запустити той-таки “Орєшнік” по Києву. Втім, сама ракета не долетіла не лише до столиці, а й до української території – і впала десь у Астраханській області РФ, неподалік від полігону “Капустин Яр”, де її й запустили.

Також ми детально розповідали про сам тактичний комплекс. Це балістична ракета з бойовою частиною, що розділяється в момент підльоту до цілі. Ми зауважували, що достовірність даних про “жахливі наслідки” ударів цим комплексом викликає серйозні сумніви – втім, РФ продовжує вкладатись у пропагандистську кампанію зі звеличування власної “новітньої зброї”.

Джерело