Кількість шокує: Financial Times назвала кількість відкритих справ щодо дезертирства в Україні за 10 місяців

За перші десять місяців 2024 року в Україні збільшилася кількість випадків дезертирства серед військових. За цей період відкрили понад 60 000 справ за самовільне залишення військових частин. Це майже вдвічі більше, ніж за попередні два роки війни.

Такі дані наводить Financial Times. Видання вказує, що зростання дезертирства збіглося з активним просуванням російських військ на фронті.

Видання нагадало про інцидент, який трапився у жовтні. Тоді сотні солдатів зі 123-ї бригади територіальної оборони (ТРО), дислокованої у Вугледарі Донецької області, залишили свої позиції і влаштували протест у Миколаївській області. Бійці вимагали кращих умов, зокрема, більше зброї та навчання. Один з офіцерів бригади розповів, що в їхньому підрозділі було недостатньо ресурсів, і бійці опинилися на фронті з мінімальною підтримкою.

“Ми прибули до Вугледара з одними автоматами. Обіцяли 150 танків, а насправді їх було лише 20, і нас не могли прикрити”, — розповів виданню офіцер.

Прокурори вже порушили близько 60 000 кримінальних справ за самовільне залишення своїх військових частин за перші 10 місяців 2024-го. За даними видання, це кількість удвічі більша, ніж за весь 2022 і 2023 роки разом.

Деякі дезертири 123-ї бригади повернулися на фронт, але багато хто з них все ще переховується. Крім того, деякі українські військові намагаються втекти за кордон, зокрема, до Польщі, де вони можуть потрапити на навчання, а потім нелегально залишити їх. За словами одного з польських офіцерів, щомісяця в середньому 12 українців тікають з таких таборів.

Ситуація ускладнилася через те, що зростання дезертирства припало на той час, коли Росія збільшила темпи наступу. Видання додало, що з літа 2024 року окупанти захопили більше територій України, ніж будь-коли раніше.

Багато солдатів відчувають фізичну та психологічну втому. За словами деяких військових, вони не готові більше воювати. Чиновники в Генштабі ЗСУ повідомляють, що більшість дезертирів — це піхотинці та штурмовики, які просто не витримали важких умов на фронті, підсумувало видання.

AP назвало іншу кількість дезертирів у ЗСУ

За даними Associated Press (AP), зростаюче число дезертирів в українській армії серйозно підриває боєздатність та ускладнює виконання військових планів, особливо в критичні моменти війни. Агентство заявило, що десятки тисяч солдатів, виснажених тривалими бойовими діями, залишили свої передові та бойові позиції протягом останнього року, в тому числі й цілі підрозділи.

Основними причинами цього є значне психоемоційне виснаження військових, яке часто призводить до втрати мотивації і бажання воювати. Деякі солдати йдуть у медичну відпустку і не повертаються через важкі травми, а інші просто відмовляються виконувати накази, навіть під час боїв.

За даними Генеральної прокуратури України, з початку війни в лютому 2022 року в Україні було порушено понад 100 000 справ за дезертирство. Проте більша частина цих випадків сталася після початку масової мобілізації, і, згідно з деякими джерелами, реальна кількість дезертирів може бути значно вищою. Один із законодавців, який має доступ до конфіденційної військової інформації, стверджує, що фактична кількість дезертирів може досягати 200 000 осіб. Для порівняння, до початку мобілізації в Україні в бойових діях брало участь близько 300 000 солдатів.

Нагадаємо, Верховна Рада дозволила звільняти українських бійців від покарання за дезертирство, якщо вони знову повернуться на місце служби. Інформатор в окремому матеріалі розібрався, чи можна розв’язати цю проблему в Україні.

Джерело