Кількість українців, які готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно, зменшується. Станом на грудень 2024 таких було 57% – це на 16% менше, ніж було ще рік тому. Найменше таких – на сході, де тривають бойові дії.
Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, яке проводили у грудні 2024 року. Зазначається, що з початку вторгнення до лютого 2024 року ситуація практично не змінювалася: стабільно близько 71-73% українців відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно.
“Водночас між лютим і жовтнем 2024 року ми вперше зафіксували зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно – до 63%. Між початком жовтня і груднем 2024 року ми також спостерігаємо незначне, але зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно – до 57%”, – кажуть соціологи.
Соціологи також акцентують, що частка тих, хто говорить про коротший період (декілька місяців – пів року) змінилася неістотно – 21% у грудні (проти 18% на початку жовтня). Натомість з 12% до 18% стало більше тих, кому “важко сказати”, скільки часу вони ще готові терпіти.
“Таким чином, між жовтнем і груднем більшою мірою відбулося не зниження, власне, запасу міцності українців, а відбулося зростання невизначеності (що відображає високу невизначеність через сукупність зовнішніх факторів, як-то вибори в США, і внутрішніх обставин)”, – пояснили у КМІС.
Соціологи зазначають, що якщо між лютим 2024 року і початком жовтня 2024 року зниження запасу міцності простежувалося насамперед на півдні й (особливо) сході, то до грудня 2024 року відбулося “вирівнювання” між регіонами. Тож станом на кінець 2024 року різниця між регіонами стала значно менш помітною (хоча на сході лишається трохи менше тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно, а також вища невизначеність).
Дані також показують, що готовність терпіти війну лише частково пов’язана з матеріальними умовами життя. Інші фактори більшою мірою впливають на це.
“З одного боку, є тенденція, що чим більш заможна у респондента родина, тим вищий запас міцності. З іншого боку, варто підкреслити, що навіть серед респондентів з низьким достатком (які, відповідно, досить уразливі) 51% відповіли, що готові терпіти стільки, скільки буде потрібно”, – йдеться в повідомленні.
Серед респондентів із середнім достатком таких 58%. Серед респондентів з високим достатком – 70%.
Інші опитування українців
Третина молодих українців (32%) віком від 16 до 35 років хотіли б виїхати жити за кордон, якби мали таку можливість. Однак кількість української молоді, яка не хоче цього, переважає – таких 45%. Безпека залишається найголовнішою причиною для міграції.
Також стрімко скорочується кількість українців, які вірять у перспективу України стати процвітаючою країною у складі ЄС за 10 років. Песимістів стало у 1,5 раза більше. Негативна тенденція зберігається третій рік поспіль.