Прессекретар російського правителя Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Кремль “уважно ознайомився” з нещодавньою заявою новообраного президента Дональда Трампа, в якій він закликав розпочати переговори між Україною та РФ. За словами Пєскова, Путін нібито “неодноразово говорив, що Росія відкрита до переговорів”. Однак кремлівський прессекретар пожалівся, що, на його думку, це Україна відмовляється від переговорів, згадавши указ президента Зеленського про заборону контактувати з російським керівництвом.
Пєсков зазначив, що РФ “вітає” мирні ініціативи, однак, насамперед ті, які надходять від партнерів БРІКС та країн Глобального півдня. Про це він заявив 8 грудня російським ЗМІ. Кремлівський прессекретар додав, що позиція РФ щодо України “добре відома”, нагадавши умови для негайного припинення бойових дій, які були викладені Путіним у червні 2024 року. Нагадаємо, тоді російський правитель назвав низку безглуздих умов, серед яких Київ має вивести свої війська з чотирьох українських областей та не вступати в НАТО.
“Зеленський своїм указом заборонив самому собі та своїй адміністрації будь-які контакти з російським керівництвом. Ця їхня позиція залишається незмінною. Водночас, для переходу до мирної траєкторії Зеленському достатньо скасувати цей указ і дати розпорядження про відновлення діалогу на основі Стамбульських домовленостей із урахуванням реалій, що складаються на місцях”, – заявив він.
Напередодні Дональд Трамп закликав до “негайного припинення вогню” в Україні. Він також заявив про необхідність розпочати переговори про мир між Росією та Україною. За його словами, президент Зеленський “хоче припинити божевілля” та укласти мирну угоду, і тепер слово за російським правителем Володимиром Путіним.
Згодом Володимир Зеленський на тлі заяв Трампа повідомив, що термінове припинення вогню без твердих гарантій не підходить Україні. На думку президента, кремлівський правитель Володимир Путін будь-якої миті може знову відновити бойові дії. Однак Зеленський висловив впевненість, що війна не має бути нескінченною на відміну від миру, який “має бути постійним та надійним”.
Заяви про припинення вогню
Аналітики Fitch Ratings нещодавно спрогнозували, що війна в Україні продовжиться у 2025 році без значних змін. При цьому можливе переговорне припинення вогню. Однак укладення повноцінної мирної угоди є малоймовірним через складнощі, пов’язані з умовами для обох сторін. Також аналітики вважають, що західна військова підтримка залишатиметься твердою, що має допомогти Україні уникнути значних втрат територій у наступному році. Зусилля нової адміністрації США можуть сприяти припиненню вогню, однак без чітких гарантій безпеки для України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте на початку грудня заявив, що Путін схильний продовжувати війну. Рютте підкреслив, що Альянс наразі зосереджений на обговоренні допомоги Україні, а не її членства. Тим часом Київ наполягає, що лише повноправне членство України в НАТО стане дієвим стримуючим фактором від російської агресії.
Раніше президент Зеленський під час обговорення питання щодо можливих перемовин з Росією заявляв, що головною перешкодою для досягнення миру в Україні є саме особа, яка буде представляти РФ. За його словами, наразі Росія не хоче миру. Також Зеленський вважає, що Україна має підходити до переговорів з посиленою позицією за участі країн-партнерів.