У березні 2022 року Росія пропонувала Україні “мирну угоду”, яка по суті нагадує капітуляцію. Документ вимагає від Києва скоротити чисельність армії до 50 тисяч осіб та зменшити кількість воєнної техніки. Крім того, наша держава мала б визнати “незалежність” так званих “Донецької та Луганської республік” у межах адміністративних областей України, а також заплатити за відновлення Донбасу.
Це перший відомий документ, який викладає умови Росії щодо мирної угоди після початку повномасштабне вторгнення. Проєкт договору, який датований 7 березня 2022 року, отримало у своє розпорядження видання “Радіо Свобода”.
Загало 18 статей охоплюють параметри нейтралітету України (військові та міжнародні зобов’язання), питання кордонів, гуманітарні питання (мова, релігія, історія), а також зняття санкцій з Росії. Ось про що передбачав документ:
- Щоб Україна скоротила свою армію до 50 000 осіб, включаючи півтори тисячі офіцерського складу (це вп’ятеро менше, ніж Україна мала до 2022 року). Якби це бажання виповнилося, в України залишилося б лише чотири кораблі, 55 вертольотів та 300 танків. Станом на 2022 рік це було менше за армію сусідньої Білорусі (у якій на той час проживало майже вп’ятеро менше осіб, ніж в Україні).
- Україні пропонували “не розробляти, не виробляти, не купувати та не розміщувати на своїй території ракетні озброєння будь-яких видів базування з дальністю стрілянини понад 250 км”. Саме таку відстань, наприклад, відокремлює Кримський міст від контрольованого Україною Гуляйполя, розташованого неподалік лінії фронту. Більше того, Росія залишала за собою право в майбутньому забороняти Україні “будь-які інші види озброєння, які можуть бути розроблені в результаті наукових досліджень”.
- У планах Росії Україна мала “визнати незалежність так званих Донецької та Луганської “республік” – причому в межах адміністративних областей України (станом на 24 лютого 2022 року Росія контролювала лише частину цих областей і не завоювала їх повністю і тепер, наприкінці 2024 року).
- Автори російського документа вважали, що саме Україна має взяти на себе витрати на відновлення інфраструктури Донбасу, зруйнованої з 2014 року.
- Росія також вимагала скасування всіх санкцій – як українських, так і міжнародних – та відкликання всіх міжнародних позовів, поданих з 2014 року.
- Росія наполягала на надання російській мові статусу державної та відновлення всіх майнових прав Української православної церкви (Московського патріархату).
- Автори проєкту вимагали”скасувати і більше не вводити будь-які заборони символіки, що асоціюється у державах із перемогою над нацизмом” тобто фактично знову легалізувати в Україні радянські та комуністичні символи. До документа додано перелік українських законів, які автори назвали прикладами “нацифікації та героїзації нацизму”. Під цю категорію потрапили закони “Про увічнення перемоги над нацизмом” та “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму”.
“Угода залишила б Україну дуже вразливою, оскільки російські війська залишалися б на місці, а Київ не мав би можливості захищатися чи шукати підтримки безпеки з боку Заходу. Києву довелося б платити за відновлення Донбасу”, – йдеться у повідомленні.
Переговори між Україною та Росією
З лютого по квітень 2022 року російська та українська сторони провели низку зустрічей, намагаючись досягти домовленостей та припинити військові дії. Але досягти їх так і не вдалось. РФ вимагала наступне:
- визнати ДНР та ЛНР незалежними республіками в кордонах Донецької та Луганських областей та виведення українських військ з їх території;
- визнати Крим, як суб’єкт РФ;
- визнати ДНР, ЛНР, Запорізьку та Херсонську область, як нові території РФ;
- закріпити за Україною безблоковий статус та нейтралітет, і відмовитись від вступу в НАТО (дозволяється вступ в ЄС);
- провести демілітарізацию України, а саме скоротити склад ЗСУ від 250 000 до 83 500 чоловік;
- провести “денацифікацію” України.
У червні 2024 року газета The New York Times оприлюднила повний текст мирного договору між Росією та Україною. Про що, за даними журналістів, у ньому йшлося – читайте у матеріалі.
Крім того, у 2022 році Україна проводила негласні переговори з Росією щодо гуманітарних питань. Цей процес супроводжувався консультаціями зі США. Зусилля, як зазначив міністр оборони України Рустем Умєров у коментарі The Washington Post, дозволили врятувати життя сотень тисяч людей.
Нагадаємо, видання Die Zeit стверджує, що українська та російська сторони ведуть непублічні перемовини щодо взаємних поступок у війні. Ключовими темами цих перемовин залишаються питання обміну військовополоненими, питання повернення незаконно вивезених у РФ українських дітей, зернова ініціатива та утримання від атак на енергетичну інфраструктуру. Низка зустрічей за посередництва Китаю вже відбулися у багатьох містах.