Львівський університет потрапив під приціл СБУ: викрито незаконне зарахування студентів для уникнення мобілізації

Служба безпеки України викрила масштабну схему ухилення від мобілізації, організовану в приватному університеті Львова. За даними СБУ, власник університету та ректорату незаконно зараховували чоловіків призовного віку на навчання. При цьому вуз обходив ліцензовані річні обсяги Міністерства освіти і науки.

При цьому вартість “вступу” становила від 5 до 8 тисяч доларів за особу. Ці “студенти” формально навчалися, проте не брали участі у навчальному процесі, а їхні дані не вносилися в Єдину державну електронну базу з питань освіти. Отриманий статус “здобувача освіти” використовувався для уникнення призову під час воєнного стану.

Під час п’яти санкціонованих обшуків у всіх фігурантів справи були виявлені документи, що підтверджують фіктивне навчання. Також знайдена бухгалтерська звітність та чорнові записи, які підтверджують протиправну діяльність.

У фігурантів справи знайдений арсенал зброї

За місцем проживання власника університету також був знайдений арсенал вогнепальної зброї та майже 5 тисяч набоїв. Фігуранту повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами). Йому вже обрано міру запобіжного заходу – тримання під вартою з правом внесення застави. Фігурантам загрожує покарання згідно ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань).

Вузи масово заробляють на ухилянтах

Ще підсумки вступної кампанії 2023 року свідчили, що українські заклади вищої освіти (ЗВО) масово використовувати для уникнення мобілізації. Якщо у 2022 році можливістю отримати легальну відстрочку від мобілізації скористалися, близько 85 тис. чоловіків призовного віку, то минулого року мова йшла вже приблизно про 110 тис. Нагадаємо, що ухилянтськими схемами з отриманням навчання користувалися і в 2024 році.

Наприклад, на Закарпатті викрито схему для ухилянтів у Східноєвропейському слов’янському університеті, її організаторів затримано. Посадовці приватного вишу за хабарі фіктивно брали військовозобов’язаних чоловіків на навчання, стверджує журналіст та депутат Ужгородської міської ради Віталій Глагола. Статус “здобувача освіти” з відстрочкою від мобілізації коштував 2 – 2,5 тис. доларів.

Деякі ректори вузів під час повномасштабної війни з РФ дозволили собі прикупити новеньке авто чи інше майно. Так, ректор КНУ ім. Шевченка Володимир Бугров під час війни придбав автівку Mitsubishi Outlander за 1,1 млн грн. Загальний дохід ректора за перший рік повномасштабної війни склав 2 млн 26 тис. 538 грн. При цьому він потрапляв у скандал через закупівлю харчування для курсантів на 51,4 млн грн за завищеними цінами.

Джерело