До Росії з України повернули 46 мешканців Курської області. Серед них – 12 дітей, зокрема новонароджений і дитина з інвалідністю. Це стало можливим після переговорного процесу з українською стороною.
Про успішну гуманітарну місію повідомили російські ЗМІ та омбудсмен РФ Тетяна Москалькова. З її слів, повернені громадяни спочатку були вивезені до України після нападу ЗСУ на Курську область у серпні цього року. Російський омбудсмен у своїй заяві також зазначила, що повернення стало можливим завдяки участі Адміністрації президента РФ, Міноборони, спецслужб та підтримки Білорусі. Москалькова відзначила роль Міжнародного комітету Червоного Хреста, який надавав допомогу в організації харчування, речей і транспорту для повернених.
Нагадаємо, що раніше Росія звинувачувала Україну у гальмуванні створення гуманітарного коридору для евакуації мешканців із районів Курської області, які перебувають під контролем ЗСУ. Український омбудсмен Дмитро Лубінець це заперечив, натомість неодноразово наголошуючи на масштабних порушеннях прав дітей з боку РФ, включаючи депортацію, викрадення, мілітаризацію та примусову зміну ідентичності.
Ці дії, за його словами, відповідають визначенню геноциду за Римським статутом. Лубінець закликав міжнародну спільноту сприяти поверненню українських дітей та забезпеченню відповідальності для винних у цих злочинах.
Обмін полоненими з Росією: які є перепони
За словами Лубінця, гальмує процеси обміну полоненими саме Росія. При цьому вона використовує це як спосіб впливу на українське суспільство. Раніше влада РФ заявила, що Москва цього року пропонувала на обмін 939 військовополонених, але Київ нібито погодився прийняти лише 279.
Нагадаємо, що саме наступ Збройних сил України на Курську область примушує росіян значно частіше погоджуватись на обмін військовополоненими. У період від 6 серпня і до 20 жовтня вже відбулося чотири обміни полоненими, а додому загалом повернулися 267 осіб у той час, як від початку 2024 року і до серпня відбулось лише три таких обміни.
Україна 18 жовтня звільнила з полону РФ 95 військовослужбовців. Серед них є нацгвардійці, військові моряки, бійці ЗСУ, прикордонники та представники інших підрозділів – загалом 69 солдатів та сержантів і 26 офіцерів. Додому повернулися українці, яких росія засудила на драконівські терміни ув’язнення.
Очільник української розвідки Кирило Буданов наполягає, що першими на обмін мають йти жінки та особи, що тривалий час перебувають у російському полоні. Також Буданов додав, що першочергово Україна зацікавлена в обміні бійців “Азовсталі”.