Україна закуповує протитанкові міни, які були виготовлені 80 років тому. Але за досить високою ціною. Так, раритетні міни М6А2 часів Другої світової постачальник з Болгарії пропонує за ціною у 590 євро. Цей контракт ініціювало керівництво Агенції оборонних закупівель.
Про це заявив військовий експерт Сергій Згурець. За його словами історія почалася 31 грудня 2024 року, коли керівниця Агенції оборонних закупівель Міноборони Марина Безрукова звернулась з листом до директора Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки МОУ. У листі було прохання терміново погодити номенклатуру та обсяги товару за проєктом державного контракту з болгарською компанією. За цим контрактом АОЗ закуповує сотні тисяч протитанкових мін M6A2 з підривником. Вартість – під 600 євро за одиницю.
“Рік виготовлення мін, як зафіксовано у документі: “1941+”. Тобто за цим показником дійсно виходить, що з часу виготовлення цих мін справді пройшло понад 80 років. Втім, у контракті зазначено, що “продавець гарантує, що товар є придатним для експлуатації”. Умови оплати: спочатку АОЗ робить “платіж у розмірі 10% від загальної вартості товару”. Решта 90% – за інвойсом і при наявності копії Акту технічної інспекції товару перед відвантаженням”, – каже експерт.
Директор Департаменту на запит керівниці АОЗ також відповів листом, що проєкт контракту розглянутий, номенклатура товару відповідає “Переліку потреб ЗСУ” за необхідним пріоритетом і що контракт погоджений. Цей ланцюжок взаємодії державного департаменту та державного підприємства “Агенція оборонних закупівель” є необхідною юридичною формальністю, без цього АОЗ не може укладати контракти з постачальниками чи продавцями. Бо зброя та техніка, яка закуповується, має відповідати потребам, які формує Міноборони на основі запитів Генерального штабу.
Як зазначає Згурець, що протитанкова міна М6 та її версії – це американська розробка, міна натискної дії у металевому корпусі. Вага – 9 кг, з яких 5,4 – тротил. Варіанти M6 та M6A1 були оснащені хімічними детонаторами M600 та M601, а у мінах M6A2 застосували більш безпечний механічний підривач M603.
У США вже наприкінці 1944 року було виготовлено 2,5 млн одиниць таких мін. Потім виробництво нарощувалося. З озброєння армії США міни серії M6A1 та M6A2 були зняті наприкінці 1960-х років. Бо було доведено, що 5 кг вибухівки замало, щоб зруйнувати гусениці ворожих танків, М6 замінили на більш потужні міни М15 з масою тротилу у 10 кг.
Запасів M6A1 та M6A2 на американських складах не залишилося. Проте, як пишуть, значну кількість цих мін придбали або отримали країни Азії, Південної Америки та Африки. Зокрема, близько 1 мільйона мін було передано урядовим військам Південного В’єтнаму між 1965 і 1970 роками. І досі є низка країн, де зберігались і зберігаються запаси таких мін, які запропонувала перепродати Україні болгарська фірма-посередник, з намірами отримавши суттєвий гешефт на цій оборудці, пише експерт.
“Чи є міни M6A2, які збирається купляти чи вже купила АОЗ для Збройних Сил України, придатними для застосування? Один з моїх співрозмовників сказав, що “ті міни – вони за межами Болгарії, на території третьої країни, – просто іржаві”. Ймовірно, трохи емоційна заява, бо усі декілька сотень тисяч мін навряд чи хто оглянув“, – пише Згурець.
Він також пояснив, що відбувається за десятки років з тротилом, яким спорядженні міни чи боєприпаси? Закордонні фахівці збереження основних властивостей тротилу оцінюють у 35 років. Але є і набагато більш оптимістичні оцінки, що тротил у корпусах боєприпасів майже не змінює своїх вибухових властивостей навіть упродовж 60 років. При цьому щодо мін М6А2 у відкритих джерелах є цікавий пасаж:
“Термін експлуатації міни не визначений керівними документами. При руйнуванні металевого корпусу міни внаслідок корозії чутливість міни зменшується зі 150-338 кг до 3-5 кг.”
Тобто, пише Згурець, виходить, що міна може здетонувати не під тиском гусениці танка, а під значно меншим. Чи можна її застосувати у такому стані для установки? Один з військових інженерів експерту на це відповів так:
“Якби нам передали ці міни десь по долару за штуку, – це було б супер. Ми б знайшли вихід – з огляду на дефіцит тротилу як такого. А тут 5 кг разом, можна з чимось поєднати. Але міна – це ще і підривач. Це відповідний пристрій. У якому він стані, де і як він зберігався оці 50 чи 80 років – невідомо. Чи може він детонувати міну – висновки можна зробити лише після відповідної технічної чи лабораторної експертизи. Одним поверхневим оглядом тут не обійтися”.
Згурець пише, що зважаючи на потребу у мінах, Департамент військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони оперативно погоджує пропозиції від АОЗ на постачання мін. Тим більше, що на початку минулого року саме цей Департамент МОУ України – за вкрай гострого дефіциту мін ТМ-62 або їхніх аналогів – взагалі не включив їх до “Переліку закупівель на 2024 рік”. Це спричинило внутрішні розборки, бо це можна було трактувати як недбалу бездіяльність, яка межує з підривом обороноздатності.
“Можливо, саме тому Департамент зараз і не сильно занурювався у деталі, що то за міна М6А2 і чи є вона аналогом мін ТМ-62. Що ж до технічної придатності цих мін – то це, звісно, зона відповідальності Агенції оборонних закупівель… У цієї історії точно має бути продовження…”, – пише експерт.
Попередній скандал з мінами для ЗСУ
Наприкінці листопада 2024 ексміністр внутрішніх справ та військовий Юрій Луценко звинуватив у постачанні неякісних боєприпасів саме українську владу. Зокрема, він звинуватив ексміністра з питань стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна. За словами Луценка, Камишін, очолюючи міністерство, доповідав про успішно виконане завдання президента: казав, що кількість мінометних пострілів зросла у 42 рази. Однак Луценко заявив, що 8 з 10 таких мін були браковані, тому 100 тисяч снарядів повернули на завод.
Міністерство оборони України проводить розслідування причин браку 120-мм мін, які отримали бійці на фронті. Наразі їхнє використання призупинено, а самі снаряди вилучили для дослідження. Натомість військовим пообіцяли поставити імпортні міни.
За попередніми результатами розслідування, вже відомо декілька причин браку мін – зокрема неякісні порохові заряди або порушення умов зберігання боєприпасів призвели до їх пошкодження. Через чутливість питання деталі розслідування наразі залишаються закритими.