Перемоги над бусифікацією немає: Лубінець спростував заяви про її викорінення в Україні

Представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Києві та області Микита Козиренко 4 грудня заявив про “майже повне викорінення бусифікації” в країні. І, начебто, до цього “успіху” має відношення Офіс омбудсмена. Але сам Дмитро Лубінець не згоден з такою заявою свого підопічного та має іншу думку, яка геть протилежна.

Відповідний допис Лубінець зробив у своєму Telegram-каналі. Він зазначив, що Козиренко не займається питанням мобілізації та поведінкою ТЦК, тому його думка не експертна. Але у даному випадку його слова було вирвано з контексту. Тож ні про яку “перемогу” над так званою бусифікацією наразі не йдеться.

“Дійсно, мої представники у регіонах реагують на випадки неправомірних дій представників ТЦК. За нашими зверненнями відкриті дисциплінарні та кримінальні провадження по випадках так званої «бусифікації». Але про жодну «перемогу» й здобутки йтися не може”, – зазначив омбудсмен.

Що саме сказав представник Лубінця

У рамках інтерв’ю виданню “UA.NEWS” Микита Козиренко зазначив, що одним із найбільших успіхів, якого було досягнуто останнім часом Офісом омбудсмена разом із регіональними представництвами, є майже повне викорінення так званої бусифікації.

Він зауважив, що термін “бусифікація” використовують для опису порушень прав людей під час мобілізації і відмітив, що некоректно вживати його , якщо заходи з мобілізації проводяться “відповідно до законодавства”. У такому разі, за словами Козиренко, права людей дотримуються.

Також представник Лубінця наголосив, що це “нонсенс”, застосування зброї проти людини, що може бути корисною для ЗСУ. І відповідне ставлення “неприпустиме” до тих стане на захист нашої країни.

Бусифікація в Україні

Застосування сили представниками ТЦК під час мобілізації військовозобов’язаних чоловіків засудили не тільки політики і чиновники, а й військові. Вони говорять, що вона не ефективна, на відміну від рекрутингу. Бо в останньому випадку до людей доносять реальний стан речей на службі та чекають від них вмотивованого та самостійного рішення.

Проте є й інша думка. Наприклад, сержант Збройних сил України Андрій Соколов запропонував навпаки суттєво розширити повноваження працівників ТЦК. А саме,  дозволити їм застосовувати силу або ж навіть відкривати вогонь по порушниках. На його думку, вони можуть це робити, якщо ухилянти хамлять або нападають на них.

Водночас міністр оборони Рустем Умєров анонсував нові реформи у системі мобілізації. За його словами, планується відмова від силового залучення і так званої “бусифікації”. У відомстві впроваджуватимуть нові механізми для військової служби.

Джерело