Після російського удару по ЧАЕС можливий витік радіації назовні: яким є фон зараз у Києві і де він найбільший

Тривожні новини з’являються з ЧАЕС, де енергетики проводили дослідження конфайнменту і загалом укриття над 4-м енергоблоком ЧАЕС. Необхідність у цьому з’явилася після влучання російського дрона з фугасною бойовою частиною в об’єкт “Укриття” у ніч на п’ятницю, 14 лютого 2025 року. Найгірші очікування справджуються – з’явилася ймовірність виходу назовні радіоактивних речовин.

Що саме пошкодив дрон в укритті

Атака на ЧАЕС сталася о 01:59 у ніч на 14 лютого. У ДСП “ЧАЕС” розповідають подробиці: пряме влучання “Шахеду” сталося в захисну оболонку Арки Нового Безпечного Конфайнменту об’єкта “Укриття” на відмітці 87 метрів над приміщенням технологічного обладнання. Воно забезпечує функціонування самого Конфайнменту у дистанційному режимі, зазначили у ДСП “ЧАЕС”.

“Внаслідок цього було пошкоджено зовнішню та внутрішню оболонку (обшивку) Арки НБК та обладнання системи основних кранів. Також виявлено локальне загоряння зовнішньої й внутрішньої обшивок Арки НБК”, – додали на підприємстві.

Вид зсередини конфайнменту: дрон пробив зовнішню оболонку й спричинив пожежу

Станом на вечір 14 лютого виходу радіаційних речовин за встановлені межі конфайнменту не зафіксували. Радіаційний фон на території промислового майданчика ЧАЕС, та у зоні відчудження загалом, не перевищував контрольних рівнів. Не кажучи вже про Київ та околиці: Інформатор писав, що ситуація перебувала в рамках норми, у самому місті найвища величина потужності експозиційної дози у п’ятницю зафіксована у Китаєві в Голосіївському районі, де показник також нижче контрольного рівня.

Так, згідно з даними сайту ДСП “ЧАЕС”, станом на 19:00 14 лютого у пункті контролю на КПП “Дитятки” (при в’їзді до зони відчудження) потужність дози становила 124 нЗв/год (контрольний рівень 220 нЗв/год). А максимальна доза складала 432 нЗв/год у місті Прип’ять при контрольному рівні у 1500 нЗв/год – тобто, учетверо менше за загрозливі показники.

Показники за вечір 14 лютого у самій зоні відчудження: у жодній з контрольних точок немає перевищення контрольних показників
Дані за вечір 14 лютого у самій зоні відчудження: у жодній з контрольних точок немає перевищення контрольних показників

Пощастило, що дрон не влучив за 15 метрів убік

Разом з тим, небезпека для самого підприємства – а загалом і для Київської області, та й столиці – є реальною. Про це повідомив головний інженер Чорнобильської атомної станції Олександр Титарчук. Він каже, що удар спричинив пошкодження безпечного конфайнменту, а відтак, за певних обставин можливий витік радіаційних речовин назовні.

“Укриття вже старе. Йому скоро буде 40 років і для того, щоб забезпечити безпеку, світова спільнота виділяла кошти, побудували безпечний новий конфайнмент, який дуже дорогий і коштував дуже багато для нас сил і в тому числі здоров’я наших всіх робітників. Це по-перше. По-друге, укриття (після влучання російського дрона – ред.) перестало виконувати свою функцію. Тепер є ймовірність виходу радіоактивних речовин в силу тих чи інших дій, які можуть бути на старому об’єкті укриття”, – розповів Титарчук.

Слова головного інженера підтверджує голова Державної служби надзвичайних ситуацій Андрій Даник. Він зауважив, що на промисловому майданчику ЧАЕС радіаційний фон у нормі (станом на вечір 14 лютого), і ДСНС моніторить ситуацію підрозділами своєї Державної Гідрометерологічної служби. При цьому керівник Держагентства зони відчудження Григорій Іщенко додав – Україні загалом ще дуже пощастило, що дрон не влучив у небезпечне місце на конфайнменті.

“Наслідки могли бути катастрофічні. Якщо б, скажімо, дрон влучив метрів 15 убік над старим укриттям, то була б радіаційна аварія і іншої зовсім категорії”, – зазначив Іщенко.

Що з радіаційним фоном у Києві та області

Найактуальніші дані радіаційного фону в столиці та на Київщині, на щастя, непогані. На ранок 15 лютого фон перебуває у своїх звичних межах і, за даними SaveEcoBot, становить 0.082-0.148 мкЗв/год (найменший та найбільший показники за останні 24 години). Найвища величина потужності експозиційної дози (радіаційний фон) за добу зафіксовано о 05:56 на посту спостереження, що на Дарницькій площі столиці, і вона становить 0.148 мкЗв/год, що нижче контрольного рівня.

Зранку 15 лютого радіаційний фон у Києві та столичному регіоні перебуває у межах норми
Зранку 15 лютого радіаційний фон у Києві та столичному регіоні перебуває у межах норми

Також в межах норми й показники у Київській області. Традиційно більшим є радіаційний фон у Іванкові на північ від столиці, 0,13 мкЗв/год, такий саме фон у Баришівці та Українці. Дещо більшим є фон у Броварах – 0,16 мкЗв/год, що, втім, також є природною нормою.

Як росіяни атакували ЧАЕС ударним дроном, і якою була реакція європейських партнерів України

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що в ніч на п’ятницю, 14 лютого, Росія атакувала ЧАЕС ударним дроном із фугасною бойовою частиною. Він влучив в укриття, яке береже світ від радіації зруйнованого 4-го енергоблока – у саркофаг. Там виникла пожежа.

Того ж дня ми повідомляли, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак розповів про настрої у Мюнхені, де 14 лютого стартує щорічна безпекова конференція, після інформації про атаку на ЧАЕС. За його словами, традиційного “занепокоєння” немає, політики й справді розлючені. Адже весь світ допомагав будувати саркофаг, щоб уберегтися від радіації, а росіяни цієї ночі запустили в нього дрон.

Джерело