Президент Литви висловився щодо завершення війни в Україні: прогноз песимістичний

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що не бачить реальних шансів на завершення війни між Росією та Україною. Він пояснив це тим, що Москва продовжує грати у “мирні ініціативи”, не маючи справжнього наміру зупинити агресію.

Цю думку він висловив під час виступу на саміті ЄС у Брюсселі, що передає Європейська правда.

“На сьогодні я не вірю у великий оптимізм. Сподіваюсь, війна завершиться до початку нового фінансового циклу, але наразі не бачу жодного “світла в кінці тунелю”. Москва лише демонструє готовність до діалогу, не роблячи конкретних кроків”, – зазначив литовський лідер.

Науседа підкреслив, що перемир’я є основною умовою для початку конструктивного процесу. Проте, поки Росія продовжує бойові дії і не хоче йти на компроміс, говорити про реальні мирні переговори немає сенсу.

Санкції без поблажок та перспектива України в НАТО

У цьому контексті президент Литви закликав до термінового ухвалення 18-го пакету санкцій проти Росії. Він виступив проти будь-яких послаблень чи виключень, наголосивши: 

“Пакет повинен бути суворим і всебічним – більше не можна дозволяти напівзаходи”.

Раніше Науседа також критично висловився проти ідеї відмовитися від обіцянки членства України в НАТО, даної на попередніх самітах. За його словами, це стане “катастрофою для довіри до Альянсу”.

“Якщо союзники просто знімуть обіцянку щодо членства України – це нанесе нищівний удар по авторитету НАТО”, – наголосив він в ефірі Žinių radijas.

Литовський президент також вважає, що Україна повинна отримати запрошення на саміт НАТО в Гаазі в червні 2025 року, щоб самостійно представити свою позицію в обговореннях щодо майбутнього. У цьому ж контексті Науседа привітав активізацію німецької присутності в Литві: ФРН розгорнула першу з часів Другої світової війни постійну бронетанкову бригаду за кордоном. Проте не обійшлося без критики: він дорікнув канцлеру Фрідріху Мерцу за невиконання обіцянок щодо нових санкцій проти Росії, що, на його думку, “підриває довіру до всієї Європи”.