Прорив ворожого десанта у Куп’янську: що насправді сталося і чи загрожує втрата міста

Російські десантники намагалися ввійти в межі Куп’янська, однак українські захисники ліквідували ворожий десант та знищили техніку. Це ключове місто залишається під контролем ЗСУ, що забезпечує стабільність на Харківщині. Військові експерти вважають, що, хоча ситуація напружена, масштабної загрози для захоплення Куп’янська немає через сильний опір українських сил.

Інформатор з’ясовував, що насправді сталося на Харківщині, в місті, яке так цікавить окупантів насамперед тому, що там розташований великий залізничний вузол української армії.

Як росіяни прорвалися у Куп’янськ, головні причини загострення ситуації

Куп’янськ – стратегічно важливе місто на сході України, воно неодноразово опинялося в епіцентрі бойових дій через спроби російських сил захопити його. Російські десантники намагалися прорватися в Куп’янськ в середу, 13 листопада. В цей день дві колони техніки ворога вирушили до Куп’янська з району Лиману Першого, прямуючи до траси на Сватове. У чотирьох атаках окупанти намагалися закріпитися, але українська армія ефективно відбила атаку, знищивши значну кількість ворожої техніки і солдатів. Генеральний штаб України запевняє, що місто залишається під повним контролем Сил оборони.

Генштаб ЗСУ також конкретизував, що російські військові почали здійснювати спроби прорвати українську оборону на Куп’янському напрямку з 14:30 середи. При цьому частина російських солдатів була переодягнена у форму зразка Збройних Сил України, що є порушенням законів та правил ведення війни і є воєнним злочином.

“Штурмові групи противника атакували позиції українських захисників в чотири хвилі. Загалом ворог задіяв близько 15 одиниць техніки. Зокрема, танки, бойові броньовані машини та установку розмінування УР-77”, – сказано в повідомленні генштабу.

Знищена російська бронемашина на вул. Некрасова змусила частину десанту РФ заховатись в сусідніх будинках

Український військовий блогер Олександр Карпюк (Serg Marco) вважає, що причиною прориву на Куп’янському напрямку став дефіцит в ЗСУ підрозділів для мінування. Вони мали б заздалегідь замінувати шляхи підходу штурмових груп противника.

Є версія про недостатню підготовку оборонних позицій
Є версія причин прориву РФ – у недостатній підготовці оборонних позицій

Аналітики DeepState також вказали на дивне розміщення бойових груп ЗСУ в лісовому масиві північніше Куп’янська. DeepState просить правоохоронців зреагувати на дії командування бригади, яка відповідає за цю ділянку фронту.

“Останні місяці лінія зіткнення стала загадкою для всіх підрозділів. Бойові порядки ЗСУ та ворога просто були розкидані по лісу, здійснювалися ротації обох сторін, а війна у лісі виглядала “дивною”.

Російська бронегрупа рухалася через ліс в сторону Куп'янська
Російська бронегрупа рухалася через ліс в сторону Куп’янська

Заяви представників місцевої влади та РНБО

Керівник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін підкреслив, що спроба російського десанту закріпилася в місті провалилася, а ворога знищили ще на підходах до критичної інфраструктури. За словами Беседіна, обстановка в Куп’янську залишається контрольованою.

“Російський десант вибили з Куп’янська, ворог не закріпився. Тих, хто ховався у будинках – знищили”, – запевнили у МВА. 

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко також підтвердив, що ситуація в місті не вийшла з-під контролю, а росіяни були ліквідовані. Він додав, що подібні ворожі спроби несуть радше пропагандистське значення, більшість росіян намагається створити уявлення про успіхи, але реальна ситуація для них складна.

“Станом на зараз по Куп‘янську – інформація про те, що ворог закріпився в місті не відповідає дійсності. Була відповідна спроба ворога, але росіян знищили. Станом на ранок, ситуація контрольована Силами оборони”, – повідомив він.

Десант росіян з Харківщини вибито
Десант росіян з Харківщини вибито

Оцінка експертів: чи є ризик втрати міста?

Військовий експерт Павло Нарожний у коментарі РБК-Україна зазначив, що Куп’янсько-Лиманський напрямок став одним із найбільш напружених на сході України. Однак він зауважив, що через складний рельєф і природні перешкоди, такі як річка Оскіл, ворогові буде важко утримувати свої позиції навіть у разі часткового прориву.

“Вони до Осколу дійшли в одному місці, там є загроза розрізання українського угрупування на дві частини. Але штурмувати річку – це дуже важка операція. Це треба наводити понтонні мости або використовувати якісь човни, а це дуже важко зробити”, – підкреслив Нарожний.

Він також згадав, що в попередніх спробах навести понтонні мости ворожі сили зазнавали значних втрат. Нарожний вважає, що загроза повної втрати Куп’янська наразі відсутня, оскільки українська армія контролює критичні позиції і має добре підготовлену оборону. Однак ситуація залишається складною через постійні обстріли, які ускладнюють повсякденне життя і примушують місцеве населення до евакуації.

“Наразі загрози втрати міста немає. Те, що там ідуть штурми, то це не означає, що вони можуть прорватися, захопити місто. Швидкість пересування ворога доволі повільна на всіх ділянках фронту”, – акцентує Нарожний.

Як росіяни вклинювалися у Куп'янськ
Як росіяни вклинювалися у Куп’янськ. Мапа: DeepState

Значення Куп’янська та прогнози щодо ситуації на Харківщині

До початку широкомасштабного вторгнення Росії населення Куп’янська становило десятки тисяч осіб. Місто має стратегічне значення як один із найбільших транспортних вузлів у Харківській області. Через Куп’янськ проходять важливі автомобільні та залізничні дороги, що з’єднують північно-східні райони України з іншими частинами держави. Експерти відзначають, що російське командування бачить Куп’янськ як ключовий транспортний вузол. Його захоплення дозволить їм перерізати критично важливу дорогу на Слов’янськ і отримати кращі позиції для подальшого наступу на Харківському напрямку. Наприклад, окупанти могли б зміцнити свої цілі та полегшити постачання особового складу та техніки з Білгородської області, що стало б значним підкріпленням для їх угруповання на Ізюмському та Сватівському напрямках. 

Під час звільнення Куп’янська у вересні 2022 року українським силам вдалося серйозно порушити логістику російських військ на сході України. На щастя, наразі місто залишається під контролем України. А експерти зазначають, що, при загостренні, загрози втрати Куп’янська немає.

“Куп’янськ повністю під контролем Сил оборони України. Населений пункт Іллінка Донецької області також знаходиться під українським контролем. На околицях постійно тривають бої з ворогом, але наші підрозділи міцно тримають позицію”, – йдеться в повідомленні СтратКому ЗСУ.

Нагадаємо, що у серпні третя штурмова бригада офіційно повідомляла про успішний контрнаступ на Харківщині. За словами комбрига Андрія Білецького, українські військові за чотири дні ліквідували близько 300 військових РФ, завдали ураження не тільки особовому складу, але й техніці ворога. Завдяки цим діям, фронтова лінія просунулася на майже два квадратні кілометри вглиб ворожих позицій.

Джерело