Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков офіційно підтвердив: Володимир Путін не надавав жодного розпорядження про продовження великоднього “перемир’я”. Хоча в Кремлі заявляли про припинення вогню, українські підрозділи фіксували постійні атаки. Тепер Путін офіційно зливає цю ініціативу, але готує нову інформаційну хвилю проти Києва.
“Інших вказівок не було”, – сказав Пєсков, фактично визнавши, що мова йшла про разову інформаційну ініціативу без реального втілення.
Ситуацію прокоментував і воєнний кореспондент Богдан Мірошников у своєму Telegram-каналі. Його реакція – іронічна:
“Ахахахахахахах. А що, було якесь перемирʼя?”, – ставить він риторичне запитання.
За словами журналіста, на передовій, з якою він перебуває на постійному зв’язку, жодних ознак мирного перепочинку не було. Російські війська продовжували штурми у звичному режимі.
“У більшості підрозділів бойова робота тривала, як і раніше. Жодних пауз з боку окупантів не спостерігалось”, – пише Мірошников.
Ба більше, на завтра залишається чинним попередження про ймовірний масований удар дронами й ракетами з боку Росії. Якщо атака станеться, її можуть традиційно подати як “відповідь” на начебто зірване Україною перемир’я.
Раніше президент Володимир Зеленський наголошував, що пропозиція формату повного та безумовно припинення вогню на 30 діб вже 39 днів залишається без відповіді Росії. Україна сприйняла пропозицію США позитивно, а Москва негативно. Також він пропонував продовжити “перемир’я Путіна” і далі, якби росіяни дійсно дотримувалися тиші.
“Якщо повна тиша дійсно запанує, Україна пропонує подовжити її й по закінченню великодньої доби 20 квітня надалі. Це й покаже справжні наміри Росії, бо 30 годин достатньо для заголовків, але не для справжніх заходів зміцнення довіри. Тридцять днів можуть дати миру шанс”, – писав Зеленський у своїх соцмережах.
Маніпуляція терміном “перемир’я”
Нагадаємо, що 19 квітня Путін проголосив “перемир’я”, утім в Києві вже за кілька хвилин пролунала повітряна тривога. Ввечері того ж дня РФ обстріляла Сумщину та Херсон.
Тобто так зване великоднє “перемир’я”, яке було заявлене російською стороною напередодні свята, не спрацювало на практиці – не було помітно жодного зменшення інтенсивності бойових дій. Однак інформаційно воно вже використовується: очікується, що Кремль, його медіа та західні проксі-коментатори невдовзі звинуватять Київ у небажанні миру.
Росія системно вдається до подібних кроків: гучні декларації про припинення вогню – без фактичної тиші на фронті – дозволяють створювати зручний фон для подальшої дезінформації. Формат “ми запропонували мир, а вони знову обстрілюють” – частина знайомої медійної гри Москви.